Krátko o projekte

Projekt vznikol 1. septembra 2022 vo svojej prvej verzii. Dôvodom bolo vytvorenie komplexného systému na kontrolu viacerých webstránok naraz s vynechaním reklamy na týchto portáloch. Užívateľ si tak vyberie to, čo ho zaujme bez toho, aby navštívil viaceré weby.
Už z názvu XOBEC môžeme vyčítať, že hlavným zdrojom informácii a aktualít sú samotné mestá, obce a samosprávne kraje, kde sa dáva väčší dôraz na predkladané informácie. Taktiež sa portál snaží byť bližšie k ľuďom a nahrádza funkcie stránok, ktoré nemajú napríklad mobilné zobrazenie či možnosť stmavnutia. Viete si tak prečítať to, čo potrebujete jednoducho a rýchlo bez toho, aby Vás niečo vyrušilo.
Autorom webu je PhDr. Mgr. Ondrej Miškovič, LL.M. a projekt vznikol bez akejkoľvek externej finančnej podpory. Súčasťou webu je minimum reklám, ktoré raz ročne zaplatia doménu a hosting pre webstránku. 🙂 V prípade Vašich otázok či pripomienok nás prosím kontaktujte na info@xobec.sk.

Prečo vznikol projekt Xobec.SK?

Dôvod je jednoduchý. Na Slovensku máme mnoho webov samospráv, spravodajských organizácií či cirkví, ktoré majú buď zobrazenie nepodporujúce mobilný vzhľad alebo nedostatočne nastavenú SEO optimalizáciu. Systém Xobec.SK to plne zastrešuje.

Neporušujú sa tým autorské práva?

Na autorských právach nám veľmi záleží, preto pri každom z preberaných príspevkov je uvedený zdroj. Nestane sa tak, aby sme niekomu ukradli jeho dielo, alebo dehonestovali prácu niekoho. Náš systém uľahčí užívateľom prezeranie Vášho webu a vyzdieľa Váš obsah hneď po jeho uverejnení. Nemusíte sa báť, že Váš obsah bude nejako menený či krátený. Všetko čo bude v RSS kanále bude uverejnené s odkazom na zdroj.

V čom je iný tento projekt a aplikácia?

Jednoznačne v počte reklám a množstve obsahu. Systém je nastavený tak, aby denne kontroloval stovky webov a vedel vypublikovať tisíce príspevkov. Systém nepotrebuje žiadnu údržbu. Všetko je plne automatizované, stačí pridať RSS zdroj a jeho obsah ostáva v systéme stránky presne 168 hodín, to je presne jeden týždeň. Následne sa obsah vymaže a Vy tak máte v prehľade vždy len to aktuálne, to staré či skôr archívne nájdete už na samotných weboch či Google. My si potrpíme na aktuálnosť a dostupnosť.

Minimum reklám? To sa Vám oplatí?

Áno. Rešpektujeme obsah, ktorý publikujete, preto na hlavnej stránke nenájdete žiadnu reklamu a to platí aj u mobilnej aplikácii. Ak však budete listovať ďalej sem tam sa nejaká reklama objaví. Veď hosting a doménu niekto tiež platiť musí. Ak chcete naďalej používať aplikáciu, stačí jednoducho ju navštevovať.

Vaše mesto či organizácia sa v našom systéme nenachádza?

Samozrejme, vyhradzujeme si právo uverejňovania preberaného obsahu na webe a v aplikácii. Ak sa však nenachádza na webe Vaše mesto má to jeden jednoduchý dôvod: Vaše mesto nemá podporovaný RSS kanál. Vtedy hľadáme možnosť ako ostať v obraze pre občanov aspoň cez youtube, avšak nie vždy sa tam podarí niečo a tak nám len ostáva dúfať, že si daná samospráva či organizácia RSS kanál vytvorí alebo skôr sprístupní.

Čo sa v aplikácii nachádza a čo sa plánuje?

V aplikácii sa nachádzajú:  Spravodajské portály, všetky krajské a okresné mestá na Slovensku, všetky mestá a obce okresov Stará Ľubovňa, Poprad a Levoča. Výzvou v prvej fáze bolo i nahranie najväčšieho okresu Levice. Ďalej sme tu už nahrali aj vysoké školy, politické strany, zbory evanjelickej cirkvi na Slovensku, spravodajské agentúry a biskupstvá rímskokatolíckej a gréckokatolíckej cirkvi a registrované cirkvi na Slovensku.

Do aplikácie sa plánuje nahrať: Všetky mestá a obce Slovenska, všetky rímskokatolícke a gréckokatolícke farnosti, viaceré firmy a služby. (Termín ukončenia: 1. január 2023)