Traja čínski kozmonauti ukončili šesťmesačnú misiu na vesmírnej stanici

Traja čínski tajkonauti sa v nedeľu vrátili na Zem po tom, ako strávili šesť mesiacov na čínskej vesmírnej stanici Tchien-kung (Nebeský palác).

Kozmická loď Šen-čou 15 pristála v púšti Gobi na severozápade Číny po deväťhodinovej ceste. Traja astronauti – v Číne nazývaní tajkonauti – strávili vo vesmíre 186 dní.

Peking na svoju vesmírnu stanicu v utorok vyslal ďalší tím tajkonautov, pričom jedným z členov posádky je aj po prvýkrát v čínskej vesmírnej histórii civilista.

Čínska vesmírna stanica Tchien-kung bola vybudovaná v rámci snahy Číny stať sa po boku Spojených štátov a Ruska ďalšou kozmickou veľmocou. Čína si už pripísala aj prvý úspech, keďže sa jej podarilo ako prvej krajine pristáť s terénnym vozidlom na odvrátenej strane Mesiaca.

Čína plánuje v rámci svojho ambiciózneho vesmírneho programu postaviť aj základňu na Mesiaci a Národný vesmírny úrad uviedol, že jeho cieľom je do roku 2029 vyslať lunárnu misiu s posádkou.

 

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96086727-traja-cinski-kozmonauti-ukoncili-sestmesacnu-misiu-na-vesmirnej-stanici.

Back to top button