Šimečka ponúka budúcnosť Slovenska v Únii a NATO, na Ukrajine vidí príležitosti

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) vidí budúcnosť Slovenska v Európskej únii a NATO. Členstvo Ukrajiny v Únii vníma ako príležitosť pre rozvoj Slovenska.

Za prioritu považuje aj zapojenie Slovenska do obnovy Ukrajiny. Na piatkovej tlačovej konferencii o tom informoval predseda PS a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka a podpredseda hnutia a poslanec Národnej rady SR Tomáš Valášek.

Členstvo Ukrajiny v Únii vníma PS ako ekonomickú príležitosť najmä pre východné Slovensko. “Práve vstup Ukrajiny do EÚ, otvorenie trhu a uvoľnenie cezhraničného obchodu môže byť výrazný impulz pre ekonomický rozvoj tohto regiónu,” vyhlásil Šimečka. Podľa Valáška by  Slovensko malo aktívnejšie reagovať na výzvy EÚ, napríklad na budovanie dopravného spojenia smerom k východnej hranici.

Ďalšou prioritou hnutia je, aby sa Slovensko a slovenské firmy podieľali na obnove Ukrajiny. “Zatiaľ čo poľské stavebné firmy už dávno rekonštruujú školy či cesty v Ľvove alebo dánske firmy v Mikolajeve, tie naše stále márne čakajú, hoci majú kapacitu pomáhať,” komentoval Valášek. V prípade účasti PS vo vláde avizuje zavedenie funkcie splnomocnenca alebo špeciálneho vyslanca pre rekonštrukciu Ukrajiny.

Podľa PS by malo byť Slovensko konštruktívnym, aktívnym, sebavedomým hráčom v EÚ a NATO. “Aby sme si vedeli presadiť náš vlastný záujem, ako napríklad na rekonštrukcii Ukrajiny. Aby sme boli rešpektovaným partnerom a prinášali nové idey,” načrtol Šimečka.

Základným predpokladom je podľa neho dodržiavanie spoločných pravidiel a hodnôt, ako sú demokracia a právny štát.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96086453-simecka-ponuka-buducnost-slovenska-v-unii-a-nato-na-ukrajine-vidi-prilezitosti.

Back to top button