Spravodajstvo

Šéf Európskej rady Michel mieri do Kyjeva na rokovania so Zelenským, témou bude posilnenie Ukrajiny

Šéf Európskej rady Charles Michel dnes uviedol, že je na ceste do Kyjeva. S prezidentom Volodymyrom Zelenským chce rokovať o opatreniach na posilnenie Ukrajiny. Rusko zaútočilo na Ukrajinu takmer pred 11 mesiacmi, vlani 24. februára. Západné krajiny Kyjevu poskytujú humanitárnu, finančnú aj vojenskú pomoc.

Rozhovory so Zelenským sa budú týkať „konkrétnych opatrení (…), ktoré zabezpečia, aby (Ukrajina) bola silnejšia a mocnejšia“, povedal Michel vo videopríspevku, ktorý bol pravdepodobne natočený v železničnom vagóne.

image

Rusko nebolo pozvané na tohtoročnú Mníchovskú bezpečnostnú konferenciu, vlani sa zúčastnil aj Zelenskyj

„Ukrajinci bojujú za svoju krajinu, za budúcnosť svojich detí. Bojujú však aj za naše spoločné európske hodnoty mieru a prosperity. Potrebujú našu podporu a zaslúžia si ju, „povedal Michel. Dodal, že v Kyjeve sa stretne aj s ukrajinským premiérom Denisom Šmyhalom a poslancami parlamentu.

Návšteva sa uskutoční v predvečer stretnutia kontaktnej skupiny pre Ukrajinu v nemeckom Ramsteine, ktorá pod vedením Spojených štátov združuje približne 50 krajín. Piatkové rokovanie sa má sústrediť na koordináciu pomoci Ukrajine, vrátane poskytnutia ťažkých obrnených vozidiel a moderných systémov protivzdušnej obrany.

Michel sa v stredu vyslovil za to, aby Západ poskytol Ukrajine tanky, a pomohol jej tak čeliť ruskej invázii. Nemecké tanky Leopard 2 chcú dodať Poľsko či Fínsko, potrebujú však súhlas Berlína, ktorý sa doteraz zdráha ho udeliť. Británia už prisľúbila 14 ťažkých tankov Challenger 2.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hnonline.sk/96062126-sef-europskej-rady-michel-mieri-do-kyjeva-na-rokovania-so-zelenskym-temou-bude-posilnenie-ukrajiny.

Back to top button