Spravodajstvo

Nový nemecký minister obrany označil USA za hlavného spojenca Nemecka

Spojené štáty sú hlavným spojencom Nemecka. Dnes to na úvod návštevy amerického ministra obrany Lloyda Austina vyhlásil jeho nemecký kolega Boris Pistorius. Taktiež Austin ocenil význam partnerstva Washingtonu a Berlína. Pistorius sa s Austinom stretol len niekoľko desiatok minút po tom, čo po Christine Lambrechtovej ministerstvo prevzal. Obaja ministri sľúbili Ukrajine v jej boji proti ruskej invázii ďalšiu podporu, podrobnosti ale nespomenuli.

Ruský útok na Ukrajinu ukázal podľa Pistoriusa, že NATO je jednotné a akcieschopné obranné spoločenstvo. „Nemecko spoločne so Spojenými štátmi v týchto ťažkých časoch stojí bok po boku,“ vyhlásil nový nemecký minister obrany. Dodal, že Nemecko bude Ukrajinu spoločne so spojencami ďalej podporovať.

image

Zelenskyj a ďalší činitelia opätovne vyzvali západných spojencov na dodávky tankov

Nemecko, hoci je kritizované za váhavú a nedostatočnú pomoc, už Ukrajine poskytlo rozsiahle zbrojné vybavenie vrátane moderného systému protivzdušnej obrany IRIS-T SLM či samohybné protilietadlové kanóny Gepard. Sľúbilo dodať tiež batériu protivzdušného systému Patriot a 40 bojových vozidiel pechoty Marder. Za túto pomoc dnes Austin poďakoval.

V piatok Austin na americkej leteckej základni Ramstein v Nemecku hostí schôdzku krajín, ktoré Ukrajine dodávajú zbrane na obranu pred ruskou inváziou. Nemecké médiá preto očakávali, že témou dnešného rokovania boli aj dodávky tankov západnej konštrukcie na Ukrajinu. Británia už sľúbila odovzdať ukrajinskej armáde svoje tanky Challenger 2 a Nemecko čelí čoraz väčšiemu tlaku, aby Kyjevu poskytlo nemecké tanky Leopard 2. O tancoch sa ale Pistorius s Austinom pred novinármi nijako nezmienili.

Spolkový kancelár Olaf Scholz odovzdanie leopardov podľa informácií denníka Süddeutsche Zeitung podmieňuje tým, že USA poskytnúť Ukrajine tanky Abrams. Tento typ tankov ale Spojené štáty nepovažujú kvôli údržbe a prevádzke za vhodný pre ukrajinské sily.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hnonline.sk/96062207-novy-nemecky-minister-obrany-oznacil-usa-za-hlavneho-spojenca-nemecka.

Back to top button