Spravodajstvo

Európsky parlament chce sankcie proti iránskym lídrom a zaradenie revolučných gárd medzi teroristov

Európsky parlament dnes vyzval na zaradenie iránskych revolučných gárd medzi teroristické organizácie a na prijatie sankcií proti lídrom režimu za porušovanie ľudských práv. Europoslanci v rezolúcii schválenej výraznou väčšinou hlasov kritizovali Teherán za jeho podporu Ruska a vyzvali ho, aby prestal potláčať protesty a prepustil zadržaných demonštrantov. Irán varoval Európsku úniu, aby si zaradenie kľúčovej bezpečnostnej opory tamojšieho teokratického režimu medzi teroristické skupiny rozmyslela.

Blízkovýchodnú krajinu od jesene zmieta jedna z najväčších vĺn nepokojov od islamskej revolúcie z roku 1979, ktorú vyvolala smrť mladej ženy, už predtým zadržala mravnostná polícia kvôli údajne nedostatočne zakrytým vlasom. V Iráne kvôli tvrdému potláčaniu protestov za posledné mesiace prišlo o život vyše 500 ľudí, zatknutých ich bolo na 19-tisíc.

Európsky blok už prijal sankcie voči spomínanému policajnému orgánu a niekoľkým ďalším činiteľom. Europoslanci dnes vyzvali, aby bol zoznam rozšírený na všetkých ľudí zodpovedných za porušovanie ľudských práv vrátane najvyššieho duchovného vodcu Alího Chameneího a prezidenta Ebráhíma Raisího.

image

EÚ chce zaviesť novú daň. Dotknúť sa má nielen motoristov, ale aj domácností

Poslanci tiež podporili označenie revolučných gárd a im podriadených polovojenských milícií Basídž a jednotiek Kuds za teroristické organizácie. Všetky krajiny, v ktorých Islamské revolučné gardy vykonáva vojenské, hospodárske alebo informačné operácie, by s nimi podľa EP mali prerušiť väzby a postaviť ich mimo zákon.

O sankciách rozhodujú jednomyseľným hlasovaním výlučne členské krajiny a uznesenie europarlamentu pre ne nie je nijako záväzné. Európska únia pritom v súčasnosti pripravuje rozšírenie postihov proti iránskemu režimu. Zaradenie revolučných gárd do zoznamu teroristických skupín tento týždeň podporila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

„Krok k zaradeniu revolučných gárd medzi teroristické organizácie, ktorý podnikol Európsky parlament, sa rovná streľbe Európy do vlastných radov,“ vyhlásil dnes podľa agentúry Reuters iránsky minister zahraničia Hosejn Amírabdolláhján v telefonáte so šéfom diplomacie Únie Josepom Borrellom. Počínanie europoslancov podľa agentúry kritizoval aj náčelník iránskeho generálneho štábu, podľa ktorého by zaradenie gárd na spomínaný zoznam ohrozilo regionálnu i svetovú bezpečnosť.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hnonline.sk/96062242-europsky-parlament-chce-sankcie-proti-iranskym-lidrom-a-zaradenie-revolucnych-gard-medzi-teroristov.

Back to top button