Spravodajstvo

Blinken a Čavušoglu podporili suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny, hovoria o ruskom rozpútanej vojne

Spojené štáty a Turecko vyjadrili „neochvejnú podporu“ suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny. Uvádza sa to v spoločnom vyhlásení vydanom po stredajšej schôdzke amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena s tureckým rezortným kolegom Mevlütom Čavušoglom. Správa pochádza zo stanice CNN a agentúry Reuters.

„Minister Čavušoglu a minister Blinken zdôraznili svoju neochvejnú podporu pre suverenitu a územnú integritu Ukrajiny, ktorá čelí neprijateľnej, Ruskom rozpútanej vojne,“ píše sa v spoločnom vyhlásení.

image

Rusko je pripravené poslať na arménsko-azerbajdžanské hranice vojakov, reaguje Lavrov na napätie v regióne

Obaja ministri vyjadrili tiež podporu snahám o ukončenie vojny na Ukrajine.

Blinken a Čavušoglu okrem toho rokovali o posilnení partnerstva oboch krajín v NATO, ako aj o zintenzívnení spolupráce v rámci celej Severoatlantickej aliancie „vo svetle súčasných výziev a hrozieb“.

image

Západné dodávky zbraní Ukrajine nič nevyriešia, tvrdí Kremeľ

V tejto súvislosti hovorili aj o žiadostiach Fínska a Švédska o vstup do Aliancie, ktoré Turecko zatiaľ blokuje a svoj súhlas podmieňuje sériou požiadaviek.

Ankara okrem toho vyzvala administratívu prezidenta USA Joea Bidena, aby zaujala rozhodnejší postoj v otázke predaja stíhačiek F-16 Turecku a pokúsila sa presvedčiť odporcov tohto kontraktu v americkom Kongrese.

Kritici kontraktu v hodnote 20 miliárd dolárov odmietajú dodanie stíhačiek z dôvodu porušovania ľudských práv v Turecku, ako aj pre politiku Ankary v susednej Sýrii.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hnonline.sk/96062178-blinken-a-cavusoglu-podporili-suverenitu-a-uzemnu-celistvost-ukrajiny-hovoria-o-ruskom-rozputanej-vojne.

Back to top button