Spravodajstvo

V chemičke v Novákoch prídu o prácu stovky ľudí. Horné Ponitrie máta strašidlo hladovej doliny

Spoločnosť Fortischem je po výrobcovi hnojív Duslo Šaľa druhým najväčším chemickým podnikom v produkcii základných chemikálií. Ohlásením hromadného prepúšťania v počte 362 ľudí sa dostáva na čelo slovenského rebríčka znižovania stavov zamestnancov.

Za sebou necháva aj takú firmu ako Slovalco, ktorá sa chystá poslať na úrady práce „len“ tristo pracovníkov. K odstaveniu viac ako 220 pecí hlinikárne v Žiari nad Hronom príde koncom septembra.

Chemička nachádzajúca sa v Novákoch zasadzuje tvrdý úder regiónu horné Ponitrie. Obzvlášť, ak zoberieme do úvahy ukončenie ťažby v bani Nováky, ktorá sa oficiálne skončí úderom polnoci na Silvestra nesledujúceho roka. Následne príde aj k redukciám v Elektrárni Nováky, kam putovalo hnedé uhlie z bane.

Vo Fortischeme však dosiaľ akoby vládla vzorná pracovná morálka. V čase našej návštevy počas pracovného času bolo síce parkovisko plné áut, ale cez vrátnicu prešla len hŕstka zamestnancov. Nebolo im dvakrát do reči a na naše otázky sme dostávali jednu odpoveď, ktorej motto sa dá zhrnúť do stručného odkazu: Bude tu hladová dolina!

Ani obraz, ani zvuk

Chemička ohlásila hromadné prepúšťanie na konci augusta, no verejnosti ho dala na známosť až 8. septembra. Pod výpovede sa podpísali extrémne ceny energií a sekundoval im vojnový konflikt na Ukrajine.

V stanovisku Fortischemu predseda predstavenstva Jan Křička konštatoval: „Firma v poslednom čase čelí veľmi nepriaznivej ekonomickej situácii, ktorá je spôsobená sankciami a najmä extrémne vysokými cenami energií. Rozdielny prístup k regulácii cien energií v Európe neumožňuje našej spoločnosti premietnuť ceny energií do cien výrobkov a robí našu firmu nekonkurencieschopnou.“

image

Valášek pre HN: Mobilizácia mení situáciu. Prebúdza ľudí, ktorí nechcú mať s vojnou nič spoločného

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hnonline.sk/slovensko/96042947-v-chemicke-v-novakoch-pridu-o-pracu-stovky-ludi-horne-ponitrie-mata-strasidlo-hladovej-doliny.

Back to top button