Categories: JúnSynaxár

24. jún – Narodenie úctyhodného a slávneho Pánovho proroka, predchodcu a krstiteľa Jána. Náš prepodobný otec Ivan Pustovník, Svätý hieromučeník Niketas z Remesiany.

Narodenie úctyhodného a slávneho Pánovho proroka, predchodcu a krstiteľa Jána

Náš prepodobný otec Ivan Pustovník

Jeho meno má hebrejský pôvod a znamená „Boh je milosrdný“. O Ivanovom rodisku existuje celý rad hypotéz. V legendách býva označovaný ako “kráľovič charvátsky”, čo zvádza zaradiť ho k juhoslovanským Chorvátom, alebo k Lužickými Chorvátom, ktorí v 9. a 10. storočí obývali podhorie Krkonôš. Ako najpravdepodobnejšia Ivanova domovina sa zdá byť územie medzi dolným tokom Labe a Lübeckou zátokou, kde žil kmeň Obodritov. Ich kráľ Gestimulus padol v roku 844 pri ťažení na Ľudovíta Nemca a jeho syna Ivana ako zajatca poslali do korvejského kláštora v Sasku. Ivan potom zrejme prijal priezvisko „korvejský“, ktorého skomolením vznikol prívlastok „korvatský“ a „charvátsky“. Ivan neskôr kláštor opustil a odišiel ako misionár do Čiech, ktoré boli vtedy prevažne pohanské. Usadil sa v jaskyni, ktorá sa stala jeho pustovňou. Ivanov príchod posilnil proces pokresťančovania Čiech. Na mieste Ivanovej pustovne vybudoval knieža Bořivoj kaplnku Jána Krstiteľa. Keď daroval v roku 1033 Břetislav I. kaplnku benediktínom, vybudovali tu kláštor svätého Jána. K najväčšiemu rozkvetu kultu svätého Ivana došlo na prelome 16. a 17. storočia po vybudovaní nového barokového kláštorného komplexu. V 19. stor., počas národného obrodenia v Čechách, sa púte k dnešnému svätcovi (na sviatok sv. Jána Krstiteľa – 24. júna) stali vlasteneckými slávnosťami.

Svätý hieromučeník Niketas z Remesiany

Jeho meno má grécky pôvod a znamená „víťaz“. Svätý Niketas bol biskupom v Remesiane pri Naissus, dnešnom srbskom meste Niš. Biskupom dnešnej srbskej Belej Palanky bol v rokoch 366 alebo 377 až 414. Niketas dvakrát cestoval do Talianska, kde bol hosťom u svojho priateľa Paulína z Noly. Ten mu venoval dve poémy, v ktorých chváli jeho apoštolskú a pastorálnu aktivitu v Dácii a u ariánskych a pohanských Gótov. Gennadius Niketasovi zasa adresoval zbierku určenú katechumenom. Zo šiestich kníh sa zachovali iba tri. Biskup Niketas prednášal ľudu pravdy viery v jednoduchom a zrozumiteľnom štýle. Obhajuje nicejské vyznanie viery, homouzios a Božstvo Svätého Ducha proti Macedónčanom. Nikeforov komentár k Vyznaniu viery, pri ktorom sa inšpiroval katechézami Cyrila Jeruzalemského, je dôležitý pre históriu Vyznania viery. V texte po prvýkrát, zrejme inšpirovaný východnou cirkvou, spomína v komentovanom vyznaní viery termín „spoločenstvo svätých“. Podľa Paulína z Noly je Nikefor autorom liturgických spevov a hymnov. Magnifikat pripísal svätej Alžbete.

Vysielané Rádiom Lumen
Podľa www.katyd.cz, LThK spracoval Ján Sabol

Správca aplikácie

Share
Published by
Správca aplikácie

Recent Posts

Gorazd 10

program_10StiahnuťAutomaticky prebrané zo zdroja: https://strazske.wordpress.com/2024/05/05/gorazd-10-5/.

37 minút ago

Automaticky prebrané zo zdroja: https://www.grkatkojsov.sk/2024/05/05/4527/.

1 hodinu ago

PROGRAM BOHOSLUŽIEB 6. 5. – 12. 5. 2024

The post PROGRAM BOHOSLUŽIEB 6. 5. – 12. 5. 2024 appeared first on Gréckokatolícka farnosť…

2 hodiny ago

Farské oznamy 5.5.2024

  Liturgicky program. Vo všedné dni ako obvykle. V stredu je ukončenie Paschy. Vo štvrtok je…

3 hodiny ago

EVANJELIUM NA DNES – O. PETER LEŠKO – Nedeľa o slepom

Drahí diváci, prinášame vám zamyslenie na tento deň. Otec Peter Leško sa zamýšľa nad vierou…

6 hodín ago

Oznamy 19/2024

Rada pre mládež Košickej eparchie nás pozýva na Cyklotúru mladých, ktorá sa uskutoční 8. mája…

10 hodín ago