Spravodajstvo

OSN žiada v Južnom Sudáne urýchlené kroky s cieľom uskutočniť plánované voľby

Všetky politické strany v Južnom Sudáne musia uskutočniť bezodkladné kroky, aby sa dlhodobo odkladané parlamentné voľby mohli uskutočniť tento rok, uviedol v stredu generálny tajomník OSN António Guterres. Informuje o tom agentúra AFP.

Južný Sudán získal nezávislosť od Sudánu v roku 2011 a odvtedy sa tam ešte voľby nekonali. Krajinu sužujú prejavy násilia, chudoba a prírodné katastrofy.

Guterres na základe zhodnotenia situácie misiou OSN v Južnom Sudáne (UNMISS) uviedol, že zúčastnené strany potrebujú odborné znalosti a pomoc, aby sa voľby mohli uskutočniť v decembri tohto roka alebo neskôr.

“Základné úlohy spojené s voľbami a podmienky stále zaostávajú za časovým rozvrhom,” povedal. Tiež uviedol, že uskutočniť celoštátne a aj regionálne voľby v ten istý deň bude náročné.

Voľby podľa jeho slov musia byť slobodné, spravodlivé a dôveryhodné. To však narúša spor medzi prezidentom Salva Kiirom a viceprezidentom Riekom Macharom. Ozbrojené sily oboch rivalov v rokoch 2013 až 2018 viedli proti sebe občiansku vojnu, v ktorej prišlo o život približne 400-tisíc ľudí a milióny boli vysídlené.

Medzinárodní pozorovatelia sú v spojitosti s dodržaním decembrového termínu volieb skeptickí, pretože Kiir a Machar ešte nedosiahli v tejto záležitosti dohodu.

Juhosudánska ústredná volebná komisia minulý týždeň oznámila, že registrácia voličov sa začne v júni. Guterres však pripomenul zdržania v registrácii, sčítaní ľudu či spôsoboch na repatriáciu vysídlených osôb. Takisto upozornil, že uskutočnenie volieb je ohrozené aj prejavmi násilia.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96144936-osn-ziada-v-juznom-sudane-urychlene-kroky-s-cielom-uskutocnit-planovane-volby.

Back to top button