Spravodajstvo

Argentína sa usiluje o štatút globálneho partnera NATO

Argentína požiadala NATO, aby bola prijatá ako jeden z takzvaných globálnych partnerov aliancie. Oznámil to dnes podľa agentúry Reuters argentínsky minister obrany Luis Petri. Súčasná argentínska vláda na čele s libertariánskym prezidentom Javierom Mileim sa usiluje o tesnejšie vzťahy so Spojenými štátmi a Európskou úniou.

Argentína dnes tiež oznámila, že od Dánska odkúpi 24 stíhačiek americkej výroby F-16, čo podporil Washington.

Petri sa stretol s námestníkom generálneho tajomníka NATO Mirceou Geoanou a odovzdal mu dokument vyjadrujúci záujem Argentíny uzavrieť partnerstvo s NATO, uviedol minister na platforme X. “Budeme pokračovať v práci na obnovení väzieb, ktoré nám umožnia modernizovať a vycvičiť naše sily podľa štandardov NATO,” napísal Petri.

Globálni partneri NATO spolupracujú s členmi aliancie napríklad prostredníctvom zdieľania spravodajských informácií alebo účasti na vojenských operáciách.

Prvým globálnym partnerom NATO z Latinskej Ameriky sa v roku 2018 stala Kolumbia. Ďalšími globálnymi partnermi sú Austrália, Irak, Japonsko, Južná Kórea, Mongolsko, Nový Zéland a Pakistan.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96145117-argentina-sa-usiluje-o-statut-globalneho-partnera-nato.

Back to top button