Spravodajstvo

Ruská literárna súťaž vyradila transrodových účastníkov, vraj tak chráni tradičnú rodinu

Usporiadatelia ruskej poetickej súťaže z jej tohtoročného ročníka vyradili transgenderových tvorcov. Agentúra Reuters napísala, že to zdôvodnili ochranou tradičných hodnôt.

Všeruskú cenu Andreja Demenťjeva za poéziu organizuje vláda Tverskej oblasti na západe Ruska, kde sa tento básnik v roku 1928 narodil. Hlavné dve ceny udeľuje básnickým dielam za “nepopierateľnú umeleckú hodnotu” a “všeobecné morálne hodnoty”.

Súťažiace “bez ohľadu na občianstvo, národnosť, profesiu a miesto bydliska” môžu svoje príspevky do básnického súboja posielať do konca apríla. Podľa pravidiel na internetových stránkach súťaže sa jej však nemôžu zúčastniť tí, ktorí si zmenili pohlavie.

Podľa usporiadateľov je toto rozhodnutie prejavom snahy “ochrániť idey manželstva, rodiny, materstva a otcovstva, ktoré sú pre ruskú spoločnosť tradičné”.

Reuters píše, že ruské úrady za vlády prezidenta Vladimira Putina výrazne obmedzujú práva ľudí z komunity LGBT+ s tým, že ide o výmysel Západu, ktorý ohrozuje tradičné ruské hodnoty.

Rusko “medzinárodné hnutie LGBT” označilo za extrémistické. Ľuďom, ktorí sa k tejto komunite hlásia, hrozí stíhanie a aktivistom bojujúcim za jej práva hrozí obvinenie z extrémizmu.

Mimoriadne zasiahnutí sú transrodoví ľudia, pretože od vlaňajška majú zakázanú chirurgickú zmenu pohlavia, hormonálnu terapiu a prišli aj o možnosť adoptovať deti alebo brať si ich do pestúnskej starostlivosti.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96144725-ruska-literarna-sutaz-vyradila-transrodovych-ucastnikov-vraj-tak-chrani-tradicnu-rodinu.

Back to top button