Spravodajstvo

Amsterdam zníži počet výletných lodí a obmedzí výstavbu hotelov

Vedenie Amsterdamu chce do piatich rokov znížiť počet výletných lodí na riečnych kanáloch v meste na polovicu. Od roku 2028 bude môcť v prístave kotviť maximálne 1150 lodí.

Okrem toho mesto kvôli nadmernému turizmu nebude povoľovať výstavbu nových hotelov. Radnica holandskej metropoly si od opatrení sľubuje obmedzenie počtu turistov a zlepšenie kvality života miestnych obyvateľov, uviedla v tlačových vyhláseniach.

V posledných rokoch sa počet výletných lodí na riečnych kanáloch prudko zvýšil. Zatiaľ čo v roku 2011 sa ich po rieke v Amsterodame plavilo 1327, vlani už ich bolo 2125 a prepravili vyše 500-tisíc cestujúcich. Podľa radnice už sú tieto počty neúnosné a znepríjemňujú pobyt v meste nielen jeho obyvateľom, ale aj samotným turistom.

“Myslíme si, že je dôležité, aby Amsterodam zostal príjemným miestom pre každého. To niekedy zahŕňa ťažké rozhodnutia, ale to je nevyhnutné pre čisté, udržateľné a obývateľné mesto, “uviedla radnica.

Vysoký počet návštevníkov vedie aj k rastu počtu nocľahárov, hustejšej cestnej doprave i zvýšeným nárokom na zásobovanie. To všetko zvyšuje aj emisie mesta, ktoré si zakladá na svojom ekologickom postoji.

Plánované opatrenia podľa analýzy objednanej radnicou povedú k poklesu o 271-tisíc návštevníkov ročne. Vedenie mesta počíta aj s dopadmi na svoj rozpočet, ktorý tomu plánuje ešte tento rok prispôsobiť.

Ďalším opatrením je výrazné obmedzenie výstavby nových hotelov. Nový hotel bude môcť byť v holandskom meste postavený len v prípade uzavretia iného. Zároveň sa nesmie zvýšiť počet lôžok a nový hotel musí byť lepší ako ten predchádzajúci, napríklad z hľadiska udržateľnosti. Pravidlo sa nevzťahuje na hotely, ktoré už povolenie dostali.

“Chceme urobiť a udržať mesto obývateľným pre miestnych aj návštevníkov. To znamená: žiadny nadmerný turizmus, žiadne nové hotely a nie viac ako 20 miliónov hotelových prenocovaní turistov za rok,” uviedlo mesto v dnešnom vyhlásení.

Amsterdam už v minulom roku rozhodol o zákaze vjazdu veľkých námorných výletných lodí do centra mesta. Centrálny terminál pre výletné lode na rieke IJ blízko hlavnej amsterdamskej vlakovej stanice bude uzavretý a presunutý mimo centra.

Amsterdam sa stal obeťou svojej vlastnej popularity, ročne ho navštívi až 20 miliónov ľudí, z ktorých niektorých priláka povesť mesta večierkov.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96144915-amsterdam-znizi-pocet-vyletnych-lodi-a-obmedzi-vystavbu-hotelov.

Back to top button