Spravodajstvo

Za urovnanie vzťahov s Českom je 70 percent Slovákov, ukazuje prieskum

Sedemdesiat percent Slovákov je za to, aby sa slovenská vláda snažila urovnať vzťahy s Českom. Opačný názor má 17 percent populácie. Vyplýva to z reprezentatívneho online prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, realizovaného 13. až 18. marca na vzorke 1 030 respondentov.

Presvedčenie o nevyhnutnosti urovnania slovensko-českých vzťahov je najsilnejšie medzi obyvateľmi Bratislavského kraja (84 percent), obyvateľmi najväčších miest (82 percent), ľuďmi s vysokoškolským vzdelaním (81 percent) a mladou generáciou do 24 rokov (79 percent).

Najväčšie presvedčenie o potrebe urovnať vzťahy s Českom vyjadrili sympatizanti Progresívneho Slovenska (97 percent). Za nimi nasledujú potenciálni voliči Maďarskej aliancie či hnutia Slovensko.

Zo sympatizantov koaličných strán vnímajú potrebu urovnať vzťahy s Českom najsilnejšie potenciálni voliči Hlasu (69 percent). Sympatizanti Smeru zastávajú tento názor v polovici prípadov (49 percent).

Viac ako polovica Slovákov (54 percent) priznala mierne až veľké obavy z toho, ako narušené vzťahy s Českom ovplyvnia naše zahranično-politické vzťahy s ostatnými Európskymi krajinami. Necelá tretina sa dôsledkov česko-slovenských vzťahov neobáva.

Nadpriemerné znepokojenie v prieskume vyjadrili sympatizanti strán opozície a mimoparlamentných Demokratov. Medzi voličmi, ktorí by aj v súčasnosti volili strany súčasnej vládnej koalície, neexistuje jednoznačný názor.

Približne polovica pociťuje určité obavy z narušenia ďalších medzinárodných vzťahov, druhá polovica ostáva pokojná. Najpokojnejší sú potenciálni voliči Smeru a Republiky.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96144600-za-urovnanie-vztahov-s-ceskom-je-70-percent-slovakov-ukazuje-prieskum.

Back to top button