Spravodajstvo

Izraelská centrálna banka svoje úrokové sadzby nezmenila

Izraelská centrálna banka ponechala v pondelok svoje úrokové sadzby na stabilnej úrovni po tom, ako ich v januári znížila o štvrť percentuálneho bodu. To bolo prvé zníženie nákladov na pôžičky od roku 2020. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Analytici, ktorých oslovila agentúra Reuters, boli pred rozhodnutím banky rozdelení, pričom siedmi neočakávali žiadnu zmenu úrokov a siedmi predpokladali ich ďalšie zníženie o 25 bázických bodov.

Izraelská centrálna banka na svojom februárovom zasadnutí nakoniec ponechala základnú úrokovú sadzbu na úrovni 4,5 percenta.

Pred januárovým znížením o 25 bázických bodov centrálna banka v rámci cyklu agresívneho sprísňovania menovej politiky desaťkrát po sebe zdvihla úroky z historického minima 0,1 percenta v apríli 2022 a zastavila sa až vlani v júli.

Predstavitelia banky zdôraznili, že budúce rozhodnutia o úrokových sadzbách budú závisieť od inflačných trendov, stability trhu, ekonomickej aktivity a fiškálnej politiky.

Ekonomika krajiny slabne v dôsledku vojny Izraela proti palestínskej militantnej skupine Hamas.

Miera inflácie v Izraeli sa v januári 2024 znížila na 2,6 percenta. Pohybuje sa tak v rámci ročného cieľového rozpätia banky v pásme jeden až tri percentá.

Izraelská ekonomika sa vo 4. štvrťroku medziročne prepadla o 19,4 percenta a medzikvartálne klesla o 5,2 percenta, čo odráža vojnu s Hamasom, ktorá sa začala vlani na jeseň. Za celý rok 2023 pritom ekonomika vzrástla o dve percentá.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96133198-izraelska-centralna-banka-svoje-urokove-sadzby-nezmenila.

Back to top button