Spravodajstvo

Po útokoch slonov, ktorí tento rok zabili už troch ľudí, postaví India ochranné múry

Indická federálna vláda oznámila, že plánuje v štáte Kérala vybudovať ochranné múry. Ich cieľom má byť ochrana ľudí pred útokmi voľne žijúcich slonov, ktorí tento rok zabili už najmenej tri osoby, čo viedlo k nepokojom miestnych obyvateľov. Informoval o tom spravodajský server The Independent.

Obyvatelia Vajanádu v Kérale žiadajú okrem ochranných múrov aj elektrické ploty napájané solárnou energiou, priekopy, systémy včasného varovania, vybavenie voľne žijúcich slonov sledovacími obojkami a vznik koridorov, ktorými by sloni mohli bezpečne prechádzať.

Začiatkom tohto mesiaca udupal divoký slon vybavený sledovacím obojkom 40-ročného muža. Išlo už o druhé podobné úmrtie v rovnakej oblasti za posledné tri týždne.

A o šesť dní neskôr zabil iný divoký slon pri výkone služby pri meste Pulpally 50-ročného pracovníka štátneho ekoturistického projektu. Ľudia po týchto sloních útokoch opakovane demonštrovali v uliciach a kritizovali vládu štátu, že ich nedokáže ochrániť.

Podľa listu The Indian Express rastie v štáte Kérala počet útokov voľne žijúcich zvierat na ľudí. Okrem slonov ide tiež o útoky tigrov a levhartov, gaurov indických, čo je najmohutnejší žijúci druh tura, či divokých prasiat indických.

V období 2022- 2023 štátne štatistiky zaznamenali 8873 prípadov útoku divokého zvieraťa; za zhruba polovicu z nich boli zodpovedné slony. Smrťou sa skončilo 98 útokov, z ktorých bolo 27 pripísaných slonom. V Kérale, ktorá leží na juhozápade Indie, žije takmer 35 miliónov obyvateľov.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96132859-po-utokoch-slonov-ktori-tento-rok-zabili-uz-troch-ludi-postavi-india-ochranne-mury.

Back to top button