Spravodajstvo

Čo je legionelóza a ako sa brániť? Odborníci vysvetlili spôsob nákazy, prevenciu a priebeh ochorenia

Takto sa šíri legionelóza

Legionely, baktérie, ktoré stoja za týmto ochorením, sú široko rozšírené vo vodných ekosystémoch v prírode, ale môžu predstavovať aj riziko zdravotných problémov, a to v prípade, ak dôjde k ich rozmnoženiu v umelých vodných systémoch pri nedostatočnej údržbe. Ako informuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, existuje približne 61 druhov baktérií rodu Legionella, pričom najmenej 26 z nich infikuje ľudí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Zajtra zažije Slovensko najväčšie protesty! Košičania, tieto cesty budú blokované

Najviac rizikovým druhom je Legionella pneumophila. Zatiaľ čo väčšina zdravých dospelých s dobrou imunitou je odolná voči infekcii, staršie osoby a ľudia s oslabenou imunitou sú vystavení vyššiemu riziku ochorenia. Toto ochorenie sa šíri vdýchnutím vodných aerosólov, ktoré obsahujú baktérie, a môže mať dve formy. Miernejšia forma predstavuje Pontiacku horúčku a závažnejšia forma predstavuje život ohrozujúcu pneumóniu, tzv. Legionárska choroba.

Pravidelná údržba je dôležitou prevenciou ochorenia

Prevencia legionelózy spočíva v údržbe vodných systémov, najmä pri teplote vody medzi 25 °C a 45 °C, ktorá je ideálna pre množenie legionel. Dôležitá je pravidelná údržba a čistenie potrubí, sprchových hlavíc a vodovodných kohútikov na odstránenie slizov, povlakov a usadenín. Odporúča sa tiež, aby teplá voda dosahovala teplotu 50 až 55 °C a aby sa zabezpečila jej stála cirkulácia v systéme. Rozvody s teplou vodou by mali byť dostatočne izolované, aby sa predišlo nežiaducemu ohrievaniu studenej pitnej vody, ktorej ideálna teplota by mala byť medzi 8 až 12 °C. Tieto opatrenia môžu výrazne prispieť k zníženiu rizika vzniku Legionárskej choroby a chrániť tak zdravie najmä zraniteľných skupín.

Ako zistiť, že má domácnosť zanesené potrubie, bez rozboru vody?

Dorým ukazovateľom je napríklad tlak vody. Keď sa v potrubí nachádzajú mechanické nečistoty, tak tie postupne zmenšujú priemer potrubia. Potom začínajú mať domácnosti problémy práve s tlakom vody. Následne majú problém so zanášaním, znečistením a znehodnotením konečných spotrebičov – práčok, umývačiek riadu a vodovodných batérií. Najväčší problém je s nánosom – tzv. biofilmom, lebo sa v ňom nachádzajú baktérie, ktoré sa držia na zanesených stenách potrubí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Košice zavádzajú ZMENU v rozdeľovaní financií pre mestské časti

Mechanické nečistoty, ktoré sa postupne hromadia v potrubí, môžu znižovať jeho vnútorný priemer, čo vedie k problémom s tlakom vody v domácnostiach. ,,Obzvlášť problematický je vznik biofilmu, tenkého filmu, ktorý sa tvorí na vnútorných stenách potrubia a je domovom pre baktérie. Tieto baktérie sa na zanesených povrchoch udržujú a môžu predstavovať zdravotné riziko,” uviedol pre SITU Tomáš Sleziak.

Prípady ochorenia v Košiciach

Od začiatku minulého roka k dňu 20. februára eviduje Úradu verejného zdravotníctva Košice v meste Košice päť sporadických prípadov legionelózy bez vzájomnej epidemiologickej súvislosti, informuje o tom vedúca epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva Košice Veronika Tarkovská RTVS.

„Pravidelne cez rok bez ohľadu na ročné obdobie sa táto choroba môže vyskytnúť a viac-menej aj teraz sa tie počty sú úplne rovnaké ako iné obdobia roka alebo iné roky,“ informoval verejnoprávnu televíziu zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP v Košiciach Martin Novotný. Novotný potvrdil, že baktéria Legionelly sa do ľudského tela môže dostať vdýchnutím infikovaných mikroskopických kvapôčok vody. Zdrojom tejto infekcie sú vlhké podmienky, či klimatizácia, alebo sprcha, vodovodné batérie, ktoré nemajú dostatočnú teplotu, aby túto baktériu zabili.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Mestké lesy dostali nový život. Lesopark na Pereši chránia pred vandalmi fotopasce (FOTO)

Tepelné hospodárstvo Košice, ktoré v meste dodáva teplú vodu, vie o jednom prípade výskytu legionely. Dozvedeli sa o ňom od správcu zásobovaného objektu ešte koncom decembra. Košičania hovorili o prípadoch ochorenia najmä na Sídlisku Ťahanovce, ktoré na svojom webe informovalo občanov, ktorí mali po rozbore vody vo svojom vodovodnom systéme preukázanú baktériu Legionella, aby kontaktovali miestny úrad. Jednať sa má najmä o obyvateľov Čínskej a Pekinskej ulice.

V decembri minulého roka bola podľa medializovaných informácií zaznamenaná prítomnosť baktérie Legionella pneumophila aj v mestkej časti Staré Mesto na ulici Kapitána Nálepku. U dievčaťa navštevujúceho škôlku sa infekcia prejavila vysokou teplotou a kašľom. Po tom, čo sa rodina rozhodla otestovať vodu vo svojej domácnosti v nezávislom laboratóriu, výsledky ukázali štvornásobné prekročenie normálnej úrovne tejto baktérie.

Zdroj: ÚVZ SR, RTVS, Sídlisko Ťahanovce, SITA

Príspevok Čo je legionelóza a ako sa brániť? Odborníci vysvetlili spôsob nákazy, prevenciu a priebeh ochorenia je zobrazený ako prvý na KOŠICE:DNES.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://kosicednes.sk/spravy/co-je-legioneloza-a-ako-sa-branit-odbornici-vysvetlili-sposob-nakazy-prevenciu-a-priebeh-ochorenia/.

Back to top button