Spravodajstvo

Páchatelia sexuálneho násilia v Británii si nebudú môcť zmeniť meno

Páchatelia sexuálneho zneužívania v Británii majú prísť o právo zmeniť si svoje meno, ak budú podľa polície pre spoločnosť naďalej nebezpeční. Britské ministerstvo vnútra to zverejnilo dnes spolu s ďalšími plánovanými krokmi pre lepšiu ochranu maloletých pred sexuálnym násilím.

Zákaz zmeniť si meno by mal znemožniť vyhýbanie sa policajnému dohľadu, cituje britského ministra vnútra Jamesa Cleverlyho agentúra DPA. Každý, kto neuposlúchne úradné výzvy, môže byť odsúdený až na päť rokov väzenia. V Británii môžu byť podozriví v médiách označovaní svojimi pravými menami, podobne je to v prípade údajov o mieste bydliska.

Zmeniť si meno nie je nijako zložitá ani nákladná procedúra. Registrovaní sexuálni delikventi sú síce povinní úrady o každej zmene osobných údajov informovať, stávalo sa však, že bolo zmenou mena možnej pozornosti úradov uniknúť. To má byť teraz lepšie regulované.

Britská legislatívna iniciatíva tiež stanovuje novú povinnosť hlásiť prípady sexuálneho zneužívania pre všetky osoby, ktoré pracujú s deťmi, ako sú učitelia alebo lekári a zdravotníci. Každý, kto túto povinnosť nesplní, môže prísť o miesto. 

Podobne ako každý, kto bude chrániť páchateľov sexuálneho násilia tým, že bude ostatným zabraňovať v nahlasovaní jeho deliktu, by mohol ísť až na sedem rokov do väzenia, stojí v správe britského ministerstva vnútra.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96132303-pachatelia-sexualneho-nasilia-v-britanii-si-nebudu-moct-zmenit-meno.

Back to top button