Spravodajstvo

V Rusku zatkli ženu s americkým občianstvom, vinia ju z podpory ukrajinskej armády

V ruskom Jekaterinburgu zatkli tridsaťtriročnú ženu s americkým a ruským občianstvom, ktorú tajná služba FSB viní zo získavania finančných prostriedkov pre ukrajinské ozbrojené sily. Napísala to dnes ruská štátna agentúra TASS s odvolaním sa na tlačové oddelenie FSB, ktorá ženu podozrieva z vlastizrady.

“Federálna bezpečnostná služba (FSB) v Jekaterinburgu prekazila nezákonnú činnosť tridsaťtriročnej obyvateľky Los Angeles, ktorá má dvojité občianstvo Ruska a USA,” uviedlo tlačové oddelenie tajnej služby. “Podieľala sa na poskytovaní finančnej pomoci cudziemu štátu v aktivitách zameraných proti bezpečnosti našej krajiny,” dodala FSB.

Ruská tajná služba ďalej tvrdí, že žena od februára 2022 aktívne zhromažďovala peniaze pre “jednu ukrajinskú organizáciu”, ktoré potom boli použité na nákup “taktickej medicíny, výstroja, prostriedkov ničenia a munície” pre ukrajinskú armádu. Rusko 24. februára 2022 vojensky napadlo susednú Ukrajinu. Žena, ktorej meno FSB neuviedla, je vo väzbe.

Ďalšia ruská tlačová agentúra RIA Novosti zverejnila zábery, ktoré podľa nej túto ženu zachytávajú po zatknutí. Muž v maskáčoch a maske na nich vedie ženu v svetlom oblečení, ktorá má čiapku cez hlavu aj oči. Na ďalších záberoch má žena rozmazanú tvár.

Spojené štáty sa zatiaľ k správam ruských agentúr nevyjadrili.

Washington dlhodobo obviňuje Rusko z neoprávneného väznenia viacerých svojich občanov a vyzýva na ich prepustenie. Týka sa to novinára Evana Gershkovicha, ktorého FSB zatkla vlani v marci na Urale a obvinila ho zo špionáže. Žurnalista zostáva vo väzbe a rovnako ako jeho zamestnávateľ – denník The Wall Street Journal (WSJ) – vinu popiera.

Od roku 2018 v Rusku väzní bývalého vojaka Paula Whelana, ktorého v roku 2020 súd poslal na 16 rokov do väzenia za špionáž. Taktiež Whelan obvinenia odmieta.

Vlani v júni ruské bezpečnostné zložky zadržali rusko-americkú novinárku Alsu Kurmaševovú, ktorá inak žije v Česku. Aj ona zostáva vo väzbe. Žurnalistku, ktorá pracuje pre stanicu Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RF), obvinili v októbri z toho, že sa nezaregistrovala ako takzvaná zahraničná agentka, ako ukladá ruský zákon.

Spojené štáty po vypuknutí vojny na Ukrajine opakovane vyzvali svojich občanov, aby z Ruska odcestovali. Spomínali v ich prípade tiež riziko svojvoľného zadržania zo strany ruských úradov. Analytici poukazujú na to, že Moskva môže väznených Američanov využívať na vyjednávanie po tom, ako napätie medzi Washingtonom a Moskvou vzrástlo po ruskej invázii na Ukrajinu.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96132024-v-rusku-zatkli-zenu-s-americkym-obcianstvom-vinia-ju-z-podpory-ukrajinskej-armady.

Back to top button