Spravodajstvo

Šimečka súhlasí s rozhodnutím prezidentky pri novele Trestného zákona

Rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej podpísať novelu Trestného zákona, aby ju mohol posúdiť Ústavný súd, je správne. Skonštatoval to predseda PS a podpredseda Národnej rady Michal Šimečka. Predstavitelia PS avizovali aj ďalší podnet na ÚS z ich strany.

image

Čaputová stavila na Ústavný súd. Trestnú novelu podpísala a posiela ju rovno do Košíc

“Akékoľvek iné riešenie by dávalo vládnej moci alebo koalícii v parlamente možnosť naťahovať lehoty a zmariť možnosť pre ÚS, aby zákon posúdil,” skonštatoval Šimečka.

Poukázal pritom aj na čas, za aký premiér Robert Fico (Smer-SD) novelu podpísal. Správanie vládnej koalície považuje za signál, že jej predstavitelia vedia, že proces schvaľovania novely bol zlý.

Dodal, že ak novela nadobudne účinnosť čo len na deň, množstvo kriminálnikov by nedostalo trest, nemuseli by čeliť spravodlivosti, skrátili by sa premlčacie lehoty aj znížili sadzby.

Nedotklo by sa to podľa jeho slov len obvinených nominantov či ľudí blízkych súčasnej vláde, ale aj ďalších korupčníkov či páchateľov sexuálneho násilia.

Poslankyňa Lucia Plaváková avizovala podnet na Ústavný súd aj z ich strany. Považuje za dôležité pridať argumenty pre ÚS, aby sa pokúsili pozastaviť účinnosť novely.

Dôležité to je podľa nej aj preto, aby Ústavný súd novelu posúdil aj v prípade, ak by nový prezident podnet hlavy štátu chcel z ÚS stiahnuť.

 

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96131559-simecka-suhlasi-s-rozhodnutim-prezidentky-pri-novele-trestneho-zakona.

Back to top button