Spravodajstvo

Prezidentka podpísala novelu Trestného zákona, podá návrh na Ústavný súd SR

Prezidentka má k schválenej novele mnohé výhrady. „Som presvedčená, že tento spor medzi vládnou koalíciou na jednej strane a opozíciou, mnohými odborníkmi a mnou ako prezidentkou republiky na druhej strane, už treba rozseknúť. A jediný, kto o tom môže kvalifikovane rozhodnúť, je Ústavný súd SR,“ uviedla.

Novelu skritizovala aj Európska prokuratúra

Rozsiahlu novelu Trestného zákona schválili poslanci Smer-SD, Hlasu-SD a SNS v skrátenom legislatívnom konaní 8. februára. Novela ruší Úrad špeciálnej prokuratúry, znižuje tresty za korupciu a ekonomickú trestnú činnosť a skracuje premlčacie doby pri viacerých trestných činoch vrátane znásilnenia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: FICOV LIST pre prezidentku: Po podpísaní novely Trestného zákona má pre Čaputovú konkrétny NÁVRH

Ministerstvo spravodlivosti zmeny odôvodnilo humanizáciou trestov a uprednostnením využívania alternatívnych trestov po vzore ďalších európskych krajín. Opozičné strany nazvali novelu Trestného zákona „promafiánskym balíčkom“ a tvrdia, že jej hlavným cieľom je zabezpečiť beztrestnosť pre predstaviteľov vládnej koalície a im blízkych ľudí, keďže zmeny sa dotknú vyše 140 osôb obvinených v najznámejších kauzách. Hovoria o rozklade právneho štátu a zorganizovali niekoľko veľkých protestných zhromaždení na námestiach slovenských miest. Novelu skritizovala aj Európska prokuratúra.

Zdroj: SITA (ma)

Príspevok Prezidentka podpísala novelu Trestného zákona, podá návrh na Ústavný súd SR je zobrazený ako prvý na KOŠICE:DNES.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://kosicednes.sk/spravy/prezidentka-podpisala-novelu-trestneho-zakona-poda-navrh-na-ustavny-sud-sr/.

Back to top button