Spravodajstvo

Švajčiarsko zmrazilo ruské aktíva za osem miliárd eur

Švajčiarsko zmrazilo ruské finančné aktíva za približne 7,7 miliardy švajčiarskych frankov (8,08 miliardy eur), uviedla v piatok švajčiarska vláda.

Tento krok je súčasťou sankcií uvalených západnými štátmi na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu začiatkom minulého roka. Informuje o tom agentúra Reuters.

Údaj, ktorý je predbežný, predstavuje mierne zvýšenie v porovnaní s hodnotou ruských aktív, ktoré Švajčiarsko zmrazilo v minulom roku. Za rok 2022 zmrazili Švajčiari ruské aktíva v hodnote 7,5 miliardy CHF.

Štátny sekretariát pre ekonomické záležitosti (SECO), ktorý na uplatňovanie sankcií dohliada, uviedol, že hodnota 7,7 miliardy CHF znamená zatiaľ posledný odhad a môže sa meniť. Napriek tomu, že ide o miliardy, je to iba o zlomok z celkového objemu majetku Rusov vo Švajčiarsku.           

Údaje nie sú presné aj preto, že Švajčiarsko postupne na zoznam pridáva nové mená a iné zasa z neho vyraďuje. Medzitým prebiehajú právne konania, pričom v niektorých prípadoch súdy rozhodnú v prospech ruského vlastníka.

Presnejšie údaje by tak mali byť známe ku koncu 2. štvrťroka budúceho roka, keď švajčiarske banky poskytnú vláde informácie.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96118544-svajciarsko-zmrazilo-ruske-aktiva-za-osem-miliard-eur.

Back to top button