Spravodajstvo

Súd nariadil nemeckej vláde prijať okamžité dodatočné opatrenia na ochranu klímy

Nemecká vláda musí prijať okamžité dodatočné opatrenia na zníženie emisií skleníkových plynov z dopravy a budov. Rozhodol o tom dnes vrchný správny súd.

Vláda oznámila, že zvažuje odvolanie proti verdiktu, čo by znamenalo odkladný účinok rozhodnutia, uviedla agentúra DPA.

Nemeckú vládu zažalovali ekologické organizácie Deutsche Umwelthilfe (DUH) a BUND, pretože príslušné ministerstvá podľa nich dostatočne nekonali, keď boli v oboch sektoroch prekročené prípustné množstvá skleníkových plynov.

Zákon o ochrane klímy pritom obsahuje nariadenie, že príslušné ministerstvo musí prísť s okamžitým programom, pokiaľ v danom roku v príslušnom sektore nie sú dodržané stanovené ročné ciele.

image

Spojené arabské emiráty chceli využiť konferenciu o zmene klímy na uzavretie dohody o rope a plyne, píše BBC

Zákon ukladá celkové zníženie skleníkových plynov o 65 percent do roku 2030 oproti úrovni roku 1990. Vlani bolo dosiahnuté zhruba 40-percentné zníženie.

Ekologické organizácie vláde vytýkajú, že napriek výraznému prekročeniu ročných emisií v oblastiach dopravy a budov od roku 2020 neprijali žiadne účinné protiopatrenia.

Zástupcovia vlády argumentovali tým, že dôležité nie sú jednotlivé opatrenia v jednotlivých sektoroch, ale celkové emisie oxidu uhličitého (CO2) do roku 2030. Práve v oblasti budov pritom podľa vlády opatrenia zaberajú s oneskorením.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96118257-sud-nariadil-nemeckej-vlade-prijat-okamzite-dodatocne-opatrenia-na-ochranu-klimy.

Back to top button