Spravodajstvo

KONIEC meškajúcim spojom? Košická župa prichádza s revolučnou NOVINKOU

SYSTÉM OKAMŽITE ZAREAGUJE

Tento Centrálny dispečing umožní okamžitú reakciu na nečakané udalosti v premávke autobusových spojov. V prípade meškaní bude systém zabezpečovať tzv. garantované prestupy, kde nadväzné spoje počkajú na seba, čím sa minimalizuje vplyv meškaní na plynulosť dopravy.

Predseda Košického samosprávneho kraja, Rastislav Trnka, vyjadril na webe samosprávy nádej, že zavedenie tohto systému zvýši spoľahlivosť autobusovej dopravy a vyzval cestujúcich, aby ocenili túto novinku a dávali prednosť verejnej doprave.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Je ROZHODNUTÉ: Poplatky za odpad v Košiciach ostávajú rovnaké

Softvér na prevádzku Centrálneho dispečingu bol dodaný v auguste 2023 a po úspešných testoch sa začala pilotná prevádzka systému s reálnymi údajmi zmluvných dopravcov KSK. Testovala sa schopnosť systému riešiť dopravné situácie na cestách a zabezpečiť ich plynulosť.

NÁKLADY DOSIAHLI VÝŠKU 169-TISÍC EUR

Projekt zahŕňa aj Informačný systém IDS Východ, ktorý poskytuje aktuálne informácie o polohách spojov a upozornenia na meškanie. Prvými pilotnými lokalitami pre tento systém boli obce Ľubotín a Slanec.

Celkové náklady na projekt, ktorý bol financovaný z prostriedkov Európskej únie, dosiahli viac ako 169-tisíc eur, s príspevkom EÚ vyše 152-tisíc eur a príspevkom samosprávnych krajov na spolufinancovanie vo výške takmer 17-tisíc eur.

Nový Informačný systém IDS Východ prispeje k vylepšeniu komfortu cestovania v prímestskej autobusovej doprave a poskytne cestujúcim aktuálne informácie o ich spojoch prostredníctvom elektronických informačných tabúľ, hlásičov, vyhľadávačov spojení a mobilnej aplikácie.

(Košický samosprávny kraj, Sita: tm)

Príspevok KONIEC meškajúcim spojom? Košická župa prichádza s revolučnou NOVINKOU je zobrazený ako prvý na KOŠICE:DNES.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://kosicednes.sk/spravy/koniec-meskajucim-spojom-kosicka-zupa-prichadza-s-revolucnou-novinkou/.

Back to top button