Spravodajstvo

Turecko by mohlo žiadosť Švédska o vstup do NATO schváliť v priebehu najbližších týždňov

Turecko by mohlo schváliť žiadosť Švédska o vstup do NATO počas najbližších týždňov. Uviedol to v stredu švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström, ktorý sa stretol s tureckým náprotivkom. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

“Mal som bilaterálne stretnutie so svojím kolegom ministrom zahraničných vecí Turecka Hakanom Fidanom, na ktorom mi povedal, že očakáva, že k ratifikácii príde v priebehu niekoľkých týždňov,” uviedol Billström na zasadnutí ministrov zahraničných vecí krajín NATO v Bruseli.

Dodal, že Švédsko sa teší na zavŕšenie tohto procesu. “Počas tejto konverzácie neboli predložené nijaké nové podmienky či požiadavky tureckej vlády,” povedal Billström.

Turecko a Maďarsko sú jedinými členmi Severoatlantickej aliancie, ktorí doposiaľ neschválil žiadosť Švédska o vstup do NATO. Štokholm ju predložil už pred vyše 18 mesiacmi.

Spojenci z NATO okrem Turecka a Maďarska dúfali, že budú môcť Švédsko vo svojich radoch privítať na prebiehajúcom stretnutí ministrov zahraničných vecí v Bruseli. No schvaľovací proces v tureckom parlamente je stále len na úrovni parlamentného výboru.

Billström uviedol, že Maďarsko potvrdilo svoj sľub, že nebude poslednou krajinou, ktorá žiadosť Švédska schváli. “To znamená, že je to skôr v rukách Ankary… Biely dym z Budapešti očakávame v momente, keď začne biely dym stúpať z Ankary,” povedal.

Švédsko sa spolu s Fínskom rozhodli ukončiť svoju dlhotrvajúcu politiku vojenskej neutrality po tom, čo Rusko vlani vo februári zaútočilo na susednú Ukrajinu. Fínsko sa k Aliancii oficiálne pripojilo v apríli 2023, pričom ratifikáciu jeho žiadosti taktiež dlho odkladalo práve Turecko a Maďarsko.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na júlovom summite NATO oficiálne stiahol svoje výhrady k členstvu Švédska. Ankara predtým obviňovala túto škandinávsku krajinu z prílišnej zhovievavosti voči skupinám, ktoré považuje za hrozbu pre svoju bezpečnosť.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96117979-turecko-by-mohlo-ziadost-svedska-o-vstup-do-nato-schvalit-v-priebehu-najblizsich-tyzdnov.

Back to top button