Spravodajstvo

Rusko bude pripojenie sa Arménska k ICC vnímať ako mimoriadne nepriateľský krok

Rusko vo štvrtok upozornilo, že prípadné rozhodnutie Arménska podpísať Rímsky štatút zriaďujúci Medzinárodný trestný súd, ktorý na jar tohto roku vydal zatýkací rozkaz na ruského prezidenta Vladimira Putina v súvislosti s nelegálnymi deportáciami ukrajinských detí, by vnímalo ako “mimoriadne nepriateľský krok”.

“Rozhodnutia takéhoto druhu sú z nášho pohľadu mimoriadne nepriateľské,” vyhlásil podľa agentúry AFP hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Reagoval na to, že legislatívny výbor arménskeho parlamentu vo štvrtok schválil návrh zákona o ratifikácii Rímskeho štatútu ICC. Dokument bol zaradený do programu najbližšej schôdze arménskeho parlamentu, ktorá sa začne 3. októbra.

Arménsky premiér Nikol Pašinjan opakovane avizoval, že Jerevan ratifikuje Rímsky štatút v plnom rozsahu.

image

Arméni utekajú z Karabachu, boja sa čistiek. Jerevan sa pýta, či Moskva nemala útoku zabrániť

Pašinjan pritom upozorňoval, že ratifikácia tohto dokumentu nemá žiadnu súvislosť so vzťahmi medzi Arménskom a Ruskom, ale súvisí s bezpečnosťou Arménska.

Medzi Jerevanom a Moskvou stúpa napätie v súvislosti s konaním kontingentu ruských jednotiek v Arménmi obývanom odštiepeneckom regióne Náhorný Karabach, ktorý minulý týždeň po krátkej tzv. protiteroristikej operácii ovládol Azerbajdžan.

Miestni Arméni začali následne masovo opúšťať svoje domovy Karabachu a odchádzajú do Arménska, kde ich podľa bilancie zverejnenej vo štvrtok prijali už viac ako 65-tisíc.

Pašinjan vo štvrtok obvinil Azerbajdžan z etnických čistiek v Náhornom Karabachu a vyhlásil, že tento sporný región v “najbližších dňoch” opustia všetci etnickí Arméni. Podľa karabašských úradov mal Náhorný Karabach asi 120-tisíc obyvateľov.

Peskov však tvrdenia Arménska o etnických čistkách v separatistickom regióne odmietol.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96106983-rusko-bude-pripojenie-sa-armenska-k-icc-vnimat-ako-mimoriadne-nepriatelsky-krok.

Back to top button