Spravodajstvo

Nórske futbalové tímy do 17 rokov nebudú hrať proti ruským klubom do konca vojny

Nórska futbalová federácia (NFF) uviedla, že jej tímy do 17 rokov nebudú hrať proti ruským klubom. Stalo sa tak po tom, ako Európska futbalová únia (UEFA) zrušila zákaz účasti ruských mládežníckych tímov na zápasoch.

“Trváme na našom stanovisku, že nórske tímy nebudú hrať proti ruským, kým bude pokračovať vojna,” povedala prezidentka NFF Lisa Klavenessová.

Bojkot ohlásila predtým už aj Ukrajinská futbalová federácia (UAF) a Poľský futbalový zväz (PZPN). “UAF potvrdzuje, že sa nezúčastní na žiadnych súťažiach s účasťou ruských tímov,” uviedol riadiaci orgán.

Ten zároveň vyzval ostatných členov UEFA, aby bojkotovali zápasy s ruskými tímami. “Ak budú mať ruské národné tímy povolenie hrať, naše národné tímy proti nim hrať nebudú. To je jediné dobré riešenie,” uviedol šéf poľského futbalu Cezary Kulesza na sociálnej sieti X.

UEFA v utorok rozhodla o tom, že ruská futbalová reprezentácia do 17 rokov môže hrávať stretnutia v Európe. Rusi naďalej nesmú hrávať zápasy na domácej pôde a nosiť žiadne národné symboly.

“Deti nie je možné trestať za činy, za ktoré nesú zodpovednosť výlučne dospelí. Zakázať deťom súťažiť nielenže znamená neuznávať ich základné právo na rozvoj, ale je aj priamou diskrimináciou voči nim. Umožniť im hrať je investícia do budúcej generácie a lepšieho zajtrajška,” vyhlásil prezident UEFA Aleksander Čeferin podľa DPA.

Ruské tímy do 17 rokov by sa mali zaradiť aj do súťaží, u ktorých už prebehol žreb. Seniorské reprezentácie a kluby zostávajú aj naďalej mimo súťaží pod hlavičkou UEFA.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96107065-norske-futbalove-timy-do-17-rokov-nebudu-hrat-proti-ruskym-klubom-do-konca-vojny.

Back to top button