Spravodajstvo

Budapešť chce obnoviť práva Maďarov na Ukrajine, inak Kyjev nepodporí

Maďarsko nepodporí Kyjev v žiadnej medzinárodnej otázke, kým Ukrajina na svojom území úplne neobnoví práva etnických Maďarov. Na začiatku jesenného zasadnutia maďarského parlamentu to dnes poslancom povedal premiér Viktor Orbán, informovala agentúra Reuters. Ministerský predseda tiež uviedol, že Budapešť sa neponáhľa s ratifikáciou vstupu Švédska do NATO.

Nie je to prvýkrát, čo Maďarsko obvinilo Ukrajinu z porušovania práv približne 150-tisíc etnických Maďarov, ktorí žijú v Zakarpatí na západe krajiny. Spory zosilneli najmä po roku 2017, keď Ukrajina prijala zákon obmedzujúci školskú výučbu v menšinových jazykoch.

image

Orbán tvrdí, že Európa sa militarizuje, Maďarsko sa podľa neho musí prispôsobiť

“Chcú (maďarské školy) premeniť na ukrajinské, a pokiaľ to nebude fungovať, chcú ich zavrieť,” uviedol vo svojom prejave nacionalistický premiér a dodal, že jeho vláda bude bojovať za práva etnických Maďarov na západnej Ukrajine.

“Nepodporíme Ukrajinu v žiadnej medzinárodnej otázke, kým neobnovia zákony, ktoré zaručujú práva Maďarov,” povedal Orbán.

Budapešť je členom Európskej únie a NATO, čo jej dáva právo veta v prípade žiadostí Ukrajiny, ktorá sa o vstup do týchto zoskupení usiluje. Orbán zároveň aj napriek ruskej invázii na Ukrajinu udržuje priateľské vzťahy s Moskvou.

image

Nacionalisti v Bulhrasku protestovali proti novej základni NATO a pomoci Ukrajine

Maďarsko je tiež spoločne s Tureckom posledným členom, ktorí blokujú prijatie Švédska do aliancie. Maďarský parlament so súhlasom otáľa od vlaňajšieho júla s ohľadom na kritiku od niektorých švédskych politikov na adresu Budapešti kvôli zhoršovaniu stavu demokracie v Maďarsku.

Turecko pôvodne blokovalo vstup Švédska kvôli podľa neho nedostatočnému boju proti terorizmu. Nedávno potom turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že Švédsko nemá isté, že mu turecký parlament schváli vstup do aliancie, kvôli prípadom pálenia koránu.

Švédsko podalo prihlášku vlani na jar spoločne s Fínskom, ktoré už členom aliancie je.

“Kladem si otázku, či je tu niečo naliehavé, čo by nás nútilo ratifikovať švédsku žiadosť (o vstup do NATO). Nič také som nezaznamenal,” povedal dnes Orbán v parlamente.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96106350-budapest-chce-obnovit-prava-madarov-na-ukrajine-inak-kyjev-nepodpori.

Back to top button