Spravodajstvo

Posledný veľký boss sicílskej mafie je v kóme

Taliansky mafiánsky boss Matteo Messina Denaro je v kóme. Informovala o tom agentúra ANSA. 61-ročný Messina Denaro je šéfom sicílskej mafie Cosa Nostra a 30 rokov sa mu darilo unikať pred spravodlivosťou. Nakoniec bol dopadnutý tento rok v januári.

Massimo Denaro zatkli, keď bol na ceste na jednu z najprestížnejších palermských kliník, kde sa mal podrobiť chemoterapii. Koncom roka 2020 mu diagnostikovali rakovinu hrubého čreva. Vo väzení sa podrobil liečbe a bol sledovaný onkologickým tímom nemocnice v L‘Aquile.

Po dvoch operáciách sa ale jeho zdravotný stav zhoršil a teraz mu podľa lekárov neostáva žiadna nádej, uviedla ANSA. Messina Denaro upadol do kómy a v piatok večer mal byť odpojený od umelej výživy.

Messina Denaro bol po svojom zatknutí niekoľkokrát vypočúvaný, od prvého momentu však uviedol, že nikdy nebude spolupracovať so spravodlivosťou. Nechal sa vraj dokonca počuť, že keby nebol chorý a nebol nútený vyhľadať liečbu na klinike, nikdy by ho polícia neodpadla.

Miestna tlač označila Messina Denaru za posledného veľkého bossa sicílskej mafie. Vedenie Cosa Nostry prevzal po tom, ako boli zatknutí jej predchádzajúci šéfovia Bernardo Provenzano v roku 2006 a Salvatore Lo Piccolo o rok neskôr.

Pred justíciou sa Messina Denaro skrýval od roku 1993. K doživotiu bol odsúdený kvôli bombovým útokom v roku 1993 vo Florencii, Ríme a Miláne, pri ktorých zomrelo desať ľudí, a za podiel na vraždách dvoch známych sudcov Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina v roku 1992.

Prokurátori ho obžalovali aj v súvislosti s mnohými ďalšími vraždami, ktoré sa pripisujú talianskej mafii. Do svojho dopadenia patril medzi desať najhľadanejších zločincov sveta.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96106055-posledny-velky-boss-sicilskej-mafie-je-v-kome.

Back to top button