Spravodajstvo

Do Jevlachu zavítala delegácia z Náhorného Karabachu na rozhovory

Delegácia zastupujúca etnických Arménov zo separatistického regiónu Náhodný Karabach pricestovala vo štvrtok do azerbajdžanského mesta Jevlach na rozhovory o začlenení regiónu do Azerbajdžanu.

Rozhovory sú súčasťou dohody o prímerí uzatvorenej v stredu, uvádza agentúra AFP.

Štátne azerbajdžanské spravodajské médium Azertag zverejnilo zábery, ako vyjednávači prichádzajúci do Jevlachu. V stredu arménske separatistické sily súhlasili, že zložia zbrane a rozpustia sa.

Azerbajdžan tento týždeň spustil vojenskú operáciu v Náhodnom Karabachu. Sporný región má väčšinové arménske obyvateľstvo, ale nachádza sa v medzinárodne uznaných hraniciach Azerbajdžanu.

image

Situácia v Karabachu je vnútornou záležitosťou Azerbajdžanu, znie z Kremľa

Vo štvrtok na rozhovory v Jevlachu smerovala kolóna čiernych vozidiel a po nej nasledovalo auto s ruskou vlajkou a tabuľkami s ruskými evidenčnými číslami.

Rusko vyslalo v roku 2020 do Náhorného Karabachu mierové sily, čo bola vtedy súčasť dohody o ukončení šesťtýždňovej vojny v tomto regióne.

Prezident Vladimir Putin vyhlásil, že kontingent ruských mierových síl bude mať úlohu sprostredkovateľa v terajších rozhovoroch.

Arménsko a Azerbajdžan sa o oblasť dlhodobo sporia a o toto územie viedli dve vojny – v 90. rokoch 20. storočia a v roku 2020. Región je medzinárodne uznanou súčasťou Azerbajdžanu, ale obývaný je prevažne Arménmi.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96105608-do-jevlachu-zavitala-delegacia-z-nahorneho-karabachu-na-rozhovory.

Back to top button