Spravodajstvo

Do Číny pricestoval sýrsky prezident. Ide o jeho prvú návštevu od začiatku vojny v Sýrii

Sýrsky prezident Bašár Asad pricestoval vo štvrtok do Číny na svoju prvú návštevu od začiatku občianskej vojny v Sýrii pred 12 rokmi, uvádza tlačová agentúra AP.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Asad sa zúčastní na otváracom ceremoniáli Ázijských hier v sobotu 23. septembra vo východočínskom meste Chang-čou.

Krajina rozširuje svoj vplyv na Blízkom východe po tom, ako v marci sprostredkovala dohodu medzi Saudskou Arábiou a Iránom. V sýrskom konflikte, ktorý si vyžiadal už pol milióna mŕtvych ľudí, milióny utečencov a premenil obrovské časti krajiny na trosky, Peking stále podporuje Asada.

Čína by mohla hrať v budúcnosti veľkú úlohu pri obnove Sýrie, ktorá môže stáť desiatky miliárd dolárov.

Sýria sa vlani pridala k čínskej iniciatíve Jedno pásmo, jedna cesta, v rámci ktorej Peking rozširuje svoj vplyv cez projekty infraštruktúry.

image

Na juhu Sýrie vypukli demonštrácie proti zvýšeniu cien benzínov aj Asadovej vláde

Zhoršujúca sa ekonomická kríza viedla k protestom v častiach krajiny, ktoré sú pod kontrolou vlády.

Sýria obviňuje z krízy západné sankcie a bojovníkov vedených Kurdmi, podporovaných Spojenými štátmi, ktorí ovládajú najväčšie ropné polia Sýrie na východe blízko hranice s Irakom.

Diplomatické kontakty medzi Sýriou a ďalšími arabskými krajinami sa zintenzívnili po februárovom zemetrasení, ktoré zasiahlo Turecko a Sýriu a usmrtilo vyše 50-tisíc ľudí vrátane 6-tisíc v Sýrii.

Asad priletel v máji do Saudskej Arábie, kde sa zúčastnil na summmite Ligy arabských štátov. Len niekoľko dní predtým bolo v 22-člennej LAŠ obnovené členstvo Sýrie.

Konflikt sa začal v marci 2011 prodemokratickými protestmi a tie sa neskôr zmenili na občiansku vojnu. Počas nej Irán a Rusko pomohli Asadovi znovu ovládnuť väčšinu krajiny.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96105611-do-ciny-pricestoval-syrsky-prezident-ide-o-jeho-prvu-navstevu-od-zaciatku-vojny-v-syrii.

Back to top button