Spravodajstvo

Na zoznam kultúrneho dedičstva pribudli pamätníky obetiam Rwandskej genocídy

Výbor pre svetové dedičstvo UNESCO zasadajúci v saudskoarabskom Rijáde zaradil v stredu na zoznam Svetového kultúrneho dedičstva štyri pamätníky obetiam genocídy v Rwande, informujeme o tom na základe správy agentúry AFP.

Výbor o zapísaní pamätníkov v mestách Nyamata, Murambi, Gisozi a Bisesero informoval prostredníctvom sociálnej siete X (predtým Twitter). Pietne miesta pripomínajú genocídu z roku 1994, keď od apríla a júla militantné skupiny vyvraždili viac ako 800-tisíc ľudí, najmä menšinových Tutsiov, medzi obeťami však boli aj umiernení väčšinoví Hutuovia.

Pamätníky dokumentujú zločiny nielen prostredníctvom fotografií, ale i materiálnych dôkazov, ako sú oblečenie a ružence obetí, ale aj mačety, oštepy, palice či rôzne chladné zbrane útočníkov.

Tri miesta, kde sa nachádzajú pamätníky, boli v minulosti aj dejiskom masakrov. V bývalom katolíckom kostole v meste Nyamata bolo za 24 hodín zavraždených viac ako 50-tisíc ľudí, ktorí sa tam skryli. Desaťtisíce ľudí zavraždili aj na pôde technickej školy v Murambi, kam cih nalákali prísľubom bezpečného útočiska.

Dejiská masakrov sú teraz miestom posledného odpočinku obetí. Len v Gisozi pri metropole Kigali ich je približne 250.000. Každoročne však pribúdajú ďalšie, pretože po celej krajine sa odkrývajú stále nové hroby.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96105565-na-zoznam-kulturneho-dedicstva-pribudli-pamaetniky-obetiam-rwandskej-genocidy.

Back to top button