Spravodajstvo

Najprv granát, neskôr aj mína. Krajský pyrotechnik mal plné ruky práce (FOTO)

Ako uvádza polícia, po ôsmej hodine ráno nahlásil 36-ročný muž na linku 158 nález munície, ktorú našiel počas prechádzky v lese. Podľa vyjadrenia pyrotechnika išlo o delostrelecký granát (150 mm) z obdobia II. svetovej vojny. Granát bol zaistený a prevzatý k zneškodneniu.

Pyrotechnik bol vyslaný aj k druhému nálezu

O hodinu neskôr bol krajský pyrotechnik vyslaný k prevereniu ďalšieho oznámenia. 80-ročný muž zo Svidníka oznámil nález munície v lese za jeho domom. V tomto prípade išlo o 82 mm delostreleckú mínu a ručný granát RGF1, tiež z obdobia II. svetovej vojny. Aj táto munícia bola zaistená k jej následnému zneškodneniu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V Milhosti zadržali nelegálne dovezených rakov v hodnote 17-tisíc eur (FOTO)

,,V oboch prípadoch sa nálezcovia zachovali ukážkovo. Nález okamžite ohlásili na linke 158 a nemanipulovali ním. Policajná hliadka po príchode na miesto vykonala potrebné opatrenia a krajský pyrotechnik po obhliadnutí munície ju za dodržania všetkých bezpečnostných opatrení prevzal,” objasnila polícia.

Galéria

Ako postupovať pri náleze munície?

  • Ak nájdete neznámu muníciu alebo iný vojenský materiál, nezasahujte doň, ani sa k nemu nepribližujte. Kontaktujte linku 158 a oznámte miesto nálezu.
  • Nepokúšajte sa dotýkať nájdenej munície ani ju nepresúvajte. Munícia môže byť nestabilná a jej manipulácia môže spôsobiť výbuch.
  • Nikdy nepoužívajte žiadne náradie, aby ste sa pokúsili otvoriť, rozobrať alebo manipulovať s nájdenou muníciou. Týmto spôsobom sa môže nechtiac aktivovať.
  • Udržujte deti a zvieratá na bezpečnej vzdialenosti od nájdenej munície. Mali by ste im jasne vysvetliť, že sa jej nesmú dotýkať a že to majú okamžite oznámiť dospelým.
  • Aj keď sa munícia zdá byť stará alebo poškodená, neznamená to, že nie je stále nebezpečná. Nikdy nepodceňujte nebezpečenstvo.

,,Manipulácia s nájdenou muníciou je veľmi riziková a vyžaduje si maximálnu opatrnosť. Vždy oznámte miesto nálezu na linku 158, aby bola munícia bezpečne odstránená profesionálmi,” doplnila polícia na záver.

(NM)

Príspevok Najprv granát, neskôr aj mína. Krajský pyrotechnik mal plné ruky práce (FOTO) je zobrazený ako prvý na KOŠICE:DNES.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://kosicednes.sk/slovensko-2/presov/najprv-granat-neskor-aj-mina-krajsky-pyrotechnik-mal-plne-ruky-prace-foto/.

Back to top button