Do Belgicka v noci na dnes priletela trojica Európanov, ktorú prepustil Irán

Do Belgicka v noci na dnes priletela trojica Európanov, ktorú prepustil Irán, uviedla agentúra AFP. Ide o dvoch Rakúšanov a jedného Dána, ktorí mohli opustiť väzenie v rámci belgicko-iránskej výmeny väzňov, s ktorej sprostredkovaním napomohol Omán. Irán v piatok večer uviedol, že trojicu prepustil z humanitárnych dôvodov.

Malé zdravotnícke lietadlo, ktoré trojicu transportovalo z Ománu, na vojenskom letisku neďaleko Bruselu pristálo o 2:45 nášho času. Európanov tu privítala belgická ministerka zahraničia Hadja Lahbibová v sprievode rakúskych a dánskych diplomatov.

Irán minulý týždeň prepustil belgického humanitárneho pracovníka Oliviera Vandecasteelea výmenou za iránskeho diplomata Asadolláha Asadího, ktorý bol odsúdený za plánovanie bombového útoku. Práve za Asadího boli podľa Belgicka prepustení aj títo traja Európania. Podľa zástupcov belgickej vlády je v iránskych väzniciach ešte 22 Európanov, nikto z nich ale už za Asadího vymenený nebude.

Dánsky občan bol podľa vyhlásenia belgickej vlády zadržaný v Iráne vlani v novembri v súvislosti s demonštráciami za práva žien. Dvaja ľudia s dvojitým občianstvom – rakúskym a iránskym – boli podľa belgickej vlády neprávom zatknutí v januári 2016, respektíve januári 2019.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96086618-do-belgicka-v-noci-na-dnes-priletela-trojica-europanov-ktoru-prepustil-iran.

Back to top button