USA prijali opatrenia voči Rusku v reakcii na porušovanie dohody Nový START

Americká vláda prijala odvetné opatrenia voči Rusku za pozastavenie účasti Moskvy na zmluve Nový START, ktorá obmedzuje počet jadrových hlavíc a ich nosičov, informuje agentúra  AP.

“USA sú odhodlané k plnému a obojstrannému plneniu zmluvy Nový START”, uviedlo americké ministerstvo zahraničných vecí. “V súlade s týmto záväzkom prijímajú Spojené štáty zákonné protiopatrenia v reakcii na pokračujúce porušovanie zmluvy Nový START Ruskou federáciou,” dodalo.

Opatrenia vstúpili do platnosti vo štvrtok 1. júna. Zahŕňajú odobratie víz ruským jadrovým inšpektorom, zamietnutie aktívnych žiadostí o monitorovanie jadrových lokalít, či zrušenie povolení na vstup do amerického vzdušného priestoru pre ruské lietadlá.

USA podľa ministerstva takisto prestanú Rusku poskytovať informácie o umiestnení svojich rakiet. Aj naďalej však budú oznamovať testy rakiet.

Ruský prezident Vladimir Putin pozastavil účasť Ruska na zmluve Nový START vo februári. Ide o poslednú dohodu k kontrole zbraní medzi Ruskom a USA, píše AP.

Putin vtedy vyhlásil, že Rusko nemôže akceptovať americké inšpekcie lokalít s jadrovými zbraňami, keďže Washington a jeho spojenci v NATO otvorene deklarovali ako svoj cieľ porážku Ruska na Ukrajine.

USA v marci oznámili, že Washington i Moskva prestali zdieľať údaje o jadrových zbraniach, pripomína AP.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96086396-usa-prijali-opatrenia-voci-rusku-v-reakcii-na-porusovanie-dohody-novy-start.

Back to top button