Japonsko spozorovalo neďaleko svojho pobrežia ruské prieskumné lietadlá

Japonské ministerstvo obrany vo štvrtok uviedlo, že spozorovalo ruské prieskumné lietadlá neďaleko svojho pobrežia nad Tichým oceánom a Japonským morom a vyslalo k nim svoje stíhačky. Informujú o tom agentúra AFP a britská spravodajská stanica Sky News.

Ruské prieskumné lietadlo IL-20 letelo severozápadne od Japonska – smerom od Ochotského mora k Tichému oceánu. Ďalšie prieskumné lietadlo z Ruska mierilo k západnému pobrežiu Japonska a následne sa vrátilo smerom k pevnine.

Tento incident sa odohral niekoľko dní po tom, ako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil japonské mesto Hirošima, kde sa konal summit zoskupenia G7.

Japonsko sa vlani po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu pridalo k západným sankciám voči Moskve. Tokio však dodržiava prísne pravidlá vývozu vojenského materiálu – Ukrajine preto doteraz poslalo iba ochranné prostriedky, ako sú nepriestrelné vesty či helmy.

Rusko napriek tomu považuje Japonsko za “nepriateľskú” krajinu podobne ako Spojené štáty a ich spojencov vrátane členských štátov Európskej únie.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96085137-japonsko-spozorovalo-nedaleko-svojho-pobrezia-ruske-prieskumne-lietadla.

Back to top button