Poliaci a Estónci sú najväčšími podporovateľmi Ukrajiny v boji proti Rusku

Poliaci a Estónci sú najväčšími podporovateľmi Ukrajiny v jej boji proti Rusku, vyplýva z prieskumu verejnej mienky, ktorý urobila expertná skupina Európska rada pre zahraničné vzťahy ECFR. Informoval o tom vo štvrtok portál Wyborcza.pl a následne tlačová agentúra PAP.

ECFR urobila prieskum v januári 2023 v desiatich európskych krajinách – v Británii, Dánsku, Estónsku, Francúzsku, Nemecku, Poľsku, Portugalsku, Rumunsku, Španielsku a Taliansku.

Vyše polovica Poliakov (52 percent), 66 percent Estóncov a 44 percent Britov si myslí, že Ukrajina by mala pokračovať v boji aj vtedy, keby to znamenalo dlhodobú vojnu a vyšší počet obetí. Takýto názor mala vo zvyšku krajín, kde prieskum prebehol, v priemere jedna tretina opýtaných.

Prieskum podľa ECFR ukázal, že trhliny v západnej koalícii spojencov Ukrajiny sú po 12 mesiacoch vojny skôr menšie než väčšie a Európania sú prekvapujúco jednotní v odhodlaní podporovať nezávislosť Kyjeva a Ukrajiny.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hn24.hnonline.sk/hn24/96073778-poliaci-a-estonci-su-najvaecsimi-podporovatelmi-ukrajiny-v-boji-proti-rusku.

Back to top button