Parlamentná komisia sa zhodla na reforme dôchodkov vo Francúzsku, protesty pokračujú

Komisia francúzskych poslancov a senátorov sa dnes zhodla na znení reformy dôchodkov. Uviedlo to vedenie francúzskeho Národného zhromaždenia na twitteri. To znamená, že obe komory parlamentu budú definitívne o kontroverznom zákone hlasovať vo štvrtok. Vo Francúzsku dnes tiež pokračovali demonštrácie a štrajky proti zámeru prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý okrem iného počíta so zvýšením veku odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov. V Paríži podľa odborov vyšlo do ulíc na 450-tisíc ľudí, polícia účasť odhadla na 37-tisíc.

Úlohou komisie bolo zosúladiť znenie zákona schváleného v hornej a dolnej komore. Kompromis podporili zákonodarcovia z prezidentského tábora aj opoziční Republikáni. To znamená, že reforma by mohla mať dostatočnú podporu, aby ju schválili poslanci a senátori.

image

Státisíce zamestnancov v Británii štrajkujú, nepremáva ani londýnske metro. Hovoria o zlyhaní vlády

V prípade, že by si vláda nebola istá podporou medzi zákonodarcami, môže využiť ustanovenie, vďaka ktorému možno prijať zákon aj bez hlasovania parlamentu. Tým sa však vystavuje možnosti hlasovania o nedôvere.

O texte schválenom komisiou budú vo štvrtok definitívne hlasovať obe komory parlamentu. Text schválený komisiou zákonodarcovia nemôžu ďalej meniť. Na to, aby bol zákon prijatý, musia s ním súhlasiť obe parlamentné komory.

Proti reforme dôchodkového systému sa aj dnes konali protesty. V Paríži podľa odborovej centrály vyšlo do ulíc na 450-tisíc ľudí a v Marseille vyše 150-tisíc ľudí. Polícia odhadla účasť na demonštrácii v Marseille na 7000 ľudí a v Paríži na 37-tisíc ľudí. V celom Francúzsku tiež pokračujú štrajky. Silnú účasť hlásia odbory v doprave či energetike. V Paríži tiež štrajkujú popolari. Počty štrajkujúcich boli však v mnohých odvetviach nižšie ako pri predchádzajúcom proteste zvolanom na 7. marca, uvádza France Info.

Výsledok rokovania komisie privítali premiérka Élisabeth Borneová aj minister práce Olivier Dussopt.

Proti zmenám dôchodkového systému Francúzi protestujú od januára. Prieskumy ukazujú, že reformu odmieta väčšina Francúzov.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hnonline.sk/96072423-parlamentna-komisia-sa-zhodla-na-reforme-dochodkov-vo-francuzsku-protesty-pokracuju.

Back to top button