Spravodajstvo

Vo Švédsku odsúdili dvoch bratov za špionáž pre Rusko, jeden dostal doživotie

Na doživotný trest väzenia odsúdili dnes vo Švédsku bývalého zamestnanca švédskych tajných služieb, ktorý bol usvedčený zo špionáže v prospech Ruska. Jeho brat dostal trest v dĺžke deväť rokov a desať mesiacov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Dvoch švédskych občanov iránskeho pôvodu Peyman Kia a Payam Kia zadržali vlani pre podozrenie, že spolupracovali na odovzdávaní tajných informácií Rusku a jeho vojenskej spravodajskej službe GRU v období od septembra 2011 do septembra 2021. Obaja obvinenia odmietli.

image

Ruská FSB začala stíhať občana USA za údajnú biologickú špionáž. Vzťahy sú naďalej napäté

Staršieho z bratov Peymana Kiu uznal dnes súd vinným zo „závažnej špionáže“ pre Rusko počas takmer desiatich rokov. Mladší z bratov Payam Kia bol usvedčený tiež zo „závažnej špionáže“ a tiež z neoprávneného nakladania s utajovanými skutočnosťami, uviedol súd vo vyhlásení.

Peyman Kia pracoval v rokoch 2014 až 2015 pre švédsku kontrarozviedku aj ozbrojené sily. Podľa švédskych médií pracoval tiež pre vojenskú spravodajskú službu MUST a spolupracoval s prísne utajenou jednotkou, ktorá mala na starosti švédskych agentov v zahraničí.

Payam Kia podľa médií pomáhal bratovi a keď bol zatknutý, rozobral a rozbil pevný disk jeho počítača. Technika bola neskôr nájdená v popolnici.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hnonline.sk/96062192-vo-svedsku-odsudili-dvoch-bratov-za-spionaz-pre-rusko-jeden-dostal-dozivotie.

Back to top button