Spravodajstvo

USA chystajú ďalší balík pomoci Ukrajine, obsahovať má aj obrnenca Stryker

Spojené štáty chystajú ďalší balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote až 2,5 miliardy dolárov. Obsahovať by mal prvýkrát aj obrnené vozidlá typu Stryker, tanky zatiaľ USA Ukrajine poskytnúť neplánujú. Televízii CNN to povedali dva zdroje oboznámené s plánovaním pomoci. Balík podľa nich zatiaľ nie je hotový, dokončený by mohol byť koncom týždňa.

Vozidlá Stryker sú ľahšie a rýchlejšie ako obrnence a stíhače tankov Bradley, ktoré obsahuje doteraz najväčšia pomoc pre Ukrajinu oznámená 5. januára. Oba typy obrnencov sú ozbrojené a slúžiť môžu na prepravu vojakov priamo na bojisku. Balík bude podľa CNN obsahovať tiež ďalšie vozidlá typu MRAP schopné odolávať mínam. „Snažíme sa dať dokopy mix obrnených a mechanizovaných strojov, ktorý dáva zmysel,“ povedal novinárom v stredu námestník ministerstva obrany Colin Kahl.

image

Šéf Európskej rady Michel mieri do Kyjeva na rokovania so Zelenským, témou bude posilnenie Ukrajiny

USA však stále odmietajú Ukrajine poskytnúť tanky M1 Abrams z logistických dôvodov, kvôli komplikáciám s ich následnými opravami aj kvôli samotnej povahe tanku M1, ktorý „funguje úplne inak ako generácia tankov, na ktorú sú Ukrajinci teraz zvyknutí“, povedal CNN generálmajor vo výslužbe Patrick Donahoe. Zásadný zlom vo vojenskej pomoci Západu však urobila Británia, ktorá prisľúbila dodávku 14 ťažkých tankov Challenger 2. Nemecké tanky Leopard 2 chcú dodať Poľsko či Fínsko, potrebujú však súhlas Berlína, ktorý sa doteraz zdráha ho udeliť.

V piatok sa stretne takzvaná kontaktná skupina pre Ukrajinu na americkej základni Ramstein v Nemecku. Jej súčasťou je asi 50 krajín vrátane Česka, ktoré budú na úrovni ministrov obrany a vysokých armádnych činiteľov rokovať o vojenskej podpore pre Ukrajinu.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hnonline.sk/96062141-usa-chystaju-dalsi-balik-pomoci-ukrajine-obsahovat-ma-aj-obrnenca-stryker.

Back to top button