Spravodajstvo

Šéf slovenských exportérov pre HN: Za Čechmi, Maďarmi i Poliakmi pri hľadaní nových trhov výrazne zaostávame

Podľa údajov Štatistického úradu zaznamenal slovenský zahraničný obchod za prvých desať mesiacov uplynulého roka pasívne saldo. Aké dôsledky to môže mať pre našu proexportne orientovanú ekonomiku?

Exportná výkonnosť našej ekonomiky klesá, dochádza k jej regresu a nie progresu. Jednoducho sa musí doviezť viac komodít a vstupov, než sa vyvezie. Tým vzniká pasívne saldo. Ekonomická produktivita, jej pridaná hodnota a celkovo zahraničný obchod neprosperuje takým spôsobom, akým by mohol. Ani do štátneho rozpočtu neprináša toľko príjmov, koľko by mohol, pretože sa musí minúť viac peňazí práve na dovoz. Export je potom v mínuse, čo je pre ekonomiku, ktorá je relatívne malá a všetky jej okolité trhy sú väčšie, veľmi neštandardný a neželaný obraz.

Čo sa s tým dá robiť?

Saldo zahraničného obchodu by malo byť aktívne, teda také, aké dlhodobo bývalo. Treba pracovať na tom, aby sa vrátilo do predchádzajúcich čísiel a aby sa zväčšoval rozdiel medzi vývozom a dovozom v prospech exportu.

Vstúpili ste do tohto roka s pozitívnymi očakávaniami? Bude sa situácia naďalej zhoršovať alebo máte signály, že by sme sa mohli dostať do kladných čísiel?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hnonline.sk/96062144-sef-slovenskych-exporterov-pre-hn-za-cechmi-madarmi-i-poliakmi-pri-hladani-novych-trhov-vyrazne-zaostavame.

Back to top button