Spravodajstvo

Poľská polícia čelí kritike za prepustenie „tajomných potápačov“, našli ich v blízkosti rafinérie

Polícia v severnom Poľsku čelí otázkam, prečo bez dôkladného výsluchu prepustila troch potápačov, ktorí boli zachránení v Gdanskom zálive – v blízkosti terminálu na vykládku ropy a rafinérie.

Agentúra AP vo svojej správe citovala vyjadrenia viacerých bezpečnostných expertov, ktorí tvrdia, že prítomnosť potápačov v danej oblasti Gdanského zálivu vyvoláva obavy. Tie súvisia s aktuálnym napätím vo vzťahoch s Ruskom ohľadne dodávok energonosičov, a tiež s podporou, ktorú Poľsko poskytuje Ukrajine pri obrane voči ruskej agresii.

image

Europoslanec Vondra pre HN: Od rozpadu federácie sa naša úloha zmenila, dnes sme štandardné západné krajiny

Potápači boli španielskej národnosti. Poľský týždenník Wprost napísal, že muži sa v danej oblasti potápali takmer šesť hodín. Neprekážali im ani mimoriadne náročné podmienky – sila vetra bola 7-8 stupňov Beaufortovej stupnice a vody mala tri stupne Celzia.

Podľa poľských médií boli zachránení v nedeľu skoro ráno po tom, ako vyslali núdzový signál, keď sa ich neregistrovaný malý čln pokazil v búrlivom počasí.bPolicajti po ich záchrane zistili, že čln nebol vybavený základnými bezpečnostnými prvkami. Posádka motorového člna nemala ani oprávnenie na jeho vedenie ani povolenie na potápanie v danej oblasti.

Muži vybavení profesionálnym potápačským výstrojom tvrdili, že hľadajú jantár. V člne sa však žiadny nenašiel.

Polícia je teraz terčom kritiky za to, že mužov po záchrannej akcii prepustila – nezadržala ich ani, aby zistila ich totožnosť a aby podali ďalšie vysvetlenia, napr. prečo mali na lodi vozidlo – pravdepodobne podvodný dron. Na dôvažok sa neskôr ukázalo, že telefónne čísla, ktoré potápači poskytli polícii ako kontaktné, sú neaktívne.  

Odborníci pripomínajú kauzu z minuloročného leta, keď došlo k poškodeniu plynovodu Nord Stream 2, ktorý vedie po dne Baltského mora a mal prepravovať ruský plyn do Nemecka. Švédske a dánske orgány uviedli, že tieto úniky boli dôsledkom sabotáže.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hnonline.sk/96062217-polska-policia-celi-kritike-za-prepustenie-tajomnych-potapacov-nasli-ich-v-blizkosti-rafinerie.

Back to top button