Spravodajstvo

Macron: Vojna je výsledkom existenčnej krízy Ruska. Kým na ňu nenájde odpoveď, neskončí sa

Vojna na Ukrajine je podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona výsledkom existenčnej krízy Ruska, jeho národného príbehu a budúcnosti. Politik to povedal v rozhovore, ktorý dnes vytlačil denník El País. Podľa Macrona nie je možné dosiahnuť trvalý mier bez toho, aby sa našla odpoveď na túto krízu identity Ruska. Dodal, že Francúzsko pevne stojí na strane Kyjeva a praje si víťazstvo Ukrajiny vo vojne.

„Domnievam sa, že korene tejto vojny spočívajú v existenčnej kríze Ruska, jeho veľkého príbehu a budúcnosti,“ povedal Macron španielskemu denníku. Podľa francúzskeho prezidenta táto kríza vznikla kvôli situácii, v ktorej sa Rusko nachádzalo po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991.

image

Paríž vypálil rybník Rusku aj Spojeným štátom. Francúzi si uchmatli lukratívny zbrojársky triumf

Štát uprostred mnohých hraníc

Podľa neho je Rusko štátom, ktorý „sa nachádza uprostred mnohých hraníc, otriasli ním rôzne formy terorizmu, zaznamenáva demografický pokles“, zatiaľ čo okolo neho ležia „demografickí giganti“.

Podľa Macrona si ruský prezident Vladimir Putin a jeho blízki spojenci odpovedali na otázku, čo je Rusko a aká je jeho budúcnosť tým, že dali najavo, že „ruský údel je imperialistický a spočíva v koloniálnej vojne proti susedným mocnostiam“. „Neviem však, či to je aj voľba ruského ľudu. S tým by som bol veľmi opatrný,“ dodal Macron.

Túto ideovú príčinu vojny je podľa francúzskeho prezidenta treba mať na mysli aj pri dodávkach zbraní Ukrajine či zavádzaní sankcií. „Nedosiahne sa trvalý mier, ak neposkytneme našu časť odpovede na túto otázku (krízu Ruska),“ uviedla hlava Francúzska.

image

Ruská agresia vyliečila Európu z jej svetonázoru

Zmluvy o priateľstve

Podľa Macrona Európania majú záujem byť na strane Ukrajincov, ktorí obhajujú spoločné hodnoty aj zásady medzinárodného práva.

„Veľmi jasne a veľmi silne sme od prvého dňa (vojny) pomáhali a podporovali Ukrajinu a tiež sme veľmi jasne (oznámili) náš úmysel, aby sa vojna nerozšírila,“ uviedol francúzsky prezident, ktorého vláda v posledných mesiacoch odsúhlasila poskytnutie zbraní, munície aj výcviku vojakov pre Ukrajinu.

Macron poskytol rozhovoru denníku El País pred stretnutím so španielskym premiérom Pedrom Sánchezom v Barcelone, kde podpíšu bilaterálnu zmluvu o spolupráci. Podobnú zmluvu má Paríž s ďalšími dvoma susednými štátmi – Nemeckom a Talianskom.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hnonline.sk/96062213-macron-vojna-je-vysledkom-existencnej-krizy-ruska-kym-na-nu-nenajde-odpoved-neskonci-sa.

Back to top button