Spravodajstvo

Kvôli schôdzke medzi Macronom a Sánchezom demonštrovali katalánski separatisti

Kvôli stretnutiu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a španielskeho premiéra Pedra Sáncheza dnes v Barcelone demonštrovali katalánski separatisti. V katalánskej metropole sa ich zišlo podľa odhadov médií asi 6500, usporiadatelia však hovoria až o 30-tisíc účastníkoch, uvádza server RTVE. Časť demonštrantov vypískala bývalého katalánskeho vicepremiéra a popredného predstaviteľa Republikánskej ľavice Katalánska  Oriola Junquerasa.

Macron a Sánchez sa okolo 11-tej nášho času stretli v sídle Národného výtvarného múzea Katalánska v Barcelone. Obaja politici dnes podpíšu dohodu o priateľstve, ktorá má posilniť vzájomné vzťahy oboch krajín. Umožní napríklad vznik bilaterálnej rady obrany a bezpečnosti, ktorá sa bude stretávať raz ročne. Ministerstvá vnútra vytvoria pracovnú skupinu o migrácii.

image

Macron: Vojna je výsledkom existenčnej krízy Ruska. Kým na ňu nenájde odpoveď, neskončí sa

Proti summitu dnes zvolali demonštráciu katalánski separatisti. Podľa usporiadateľov sa ich zišlo až 30-tisíc. „Ani Francúzsko, ani Španielsko, len Katalánsko,“ skandovali niektorí demonštranti. Pred miestom stretnutia oboch politikov rozvinuli veľkú katalánsku vlajku. Niektorí tiež obmedzili premávku na diaľnici.

Protest však tiež ukázal spory vo vnútri separatistického hnutia. Časť demonštrantov totiž vypískala bývalého katalánskeho vicepremiéra Junquerasa, ktorý skončil vo väzení, pretože sa zúčastnil na organizácii referenda o nezávislosti v roku 2017. Junquerasova ERC presadzuje usporiadanie ďalšieho referenda, ktoré by tentoraz dojednané s centrálnou vládou v Madride. To sa ale nepáči ráznejšej časti stúpencov nezávislého Katalánska. „Junquerasi, tých zradcov, chceme ťa za mrežami,“ skandovali niektorí demonštranti. Politik odišiel z demonštrácie pred jej koncom, podľa predstaviteľov ERC však mal iné povinnosti.

Podobnú zmluvu, akú dnes podpíšu Macron a Sánchez, majú Francúzsko s Nemeckom a Talianskom, Španielsko potom s Portugalskom.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hnonline.sk/96062234-kvoli-schodzke-medzi-macronom-a-sanchezom-demonstrovali-katalanski-separatisti.

Back to top button