Spravodajstvo

Japonsko malo vlani rekordný obchodný deficit

Deficit zahraničného obchodu Japonska vlani stúpol na rekordných 19,97 bilióna jenov (vyše 143 miliárd eur). Vyššie ceny energií a surovín ako aj prudký pokles jenu výrazne zvýšili náklady na dovoz a kompenzovali rast vývozu. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnilo japonské ministerstvo financií.

Dovoz vlani vzrástol o 39,2 percenta na rekordných 118,16 bilióna jenov, hlavne pre ropu, uhlie a skvapalnený zemný plyn. Vývoz sa zvýšil o 18,2 percenta na 98,19 biliónov jenov, čo bola rovnako rekordná hodnota. K rastu vývozu najviac prispeli automobily a oceľ.

Vlaňajší deficit tak prekonal predchádzajúci údaj z roku 2014, keď deficit obchodu predstavoval 12,82 bilióna jenov. Porovnateľné údaje sú k dispozícii od roku 1979.

Rekordný deficit zdôrazňuje zraniteľnosť Japonska, ktoré má nedostatok nerastných zdrojov, a musí sa tak spoliehať na dovoz. Problém ešte prehĺbil pokles jenu, ktorý sa voči americkému doláru dostal najnižšie za viac ako tri desaťročia. Vlani priemerná hodnota kurzu jenu k doláru klesla o 19,5 percenta na 130,77 JPY, upozornila agentúra Kjódó.

Bilancia obchodu so Spojenými štátmi však zostala v prebytku a zvýšila sa na 6,54 bilióna jenov. Prispel k tomu vysoký vývoz automobilov a strojov. Deficit obchodu s Čínou sa viac ako zdvojnásobil na 5,83 bilióna jenov, zrejme kvôli prísnej politike nulového covidu-19, ktorá spomalila rast vývozu do Číny. S Európskou úniou malo Japonsko už 11. rok za sebou deficit, ktorý predstavoval 2,02 bilióna jenov.

Hlavný ekonóm spoločnosti SMBC Nikko Securities Džuniči Makino očakáva, že obchodná bilancia Japonska sa v tomto roku výrazne zlepší. Ceny komodít sa pravdepodobne vrátia na úroveň pred pandémiou a centrálna banka USA by mala pokračovať v upevňovaní menovej politiky. Znepokojujúce sú podľa ekonómov vyhliadky na spomalenie rastu v Spojených štátoch a v Číne, teda u dvoch najväčších obchodných partnerov. Makino dodal, že globálna ekonomika zrejme porastie pomaly, ale neklesne, čo znamená, že vývoz z Japonska by mal tento rok stagnovať alebo sa mierne zvýšiť.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hnonline.sk/96062131-japonsko-malo-vlani-rekordny-obchodny-deficit.

Back to top button