Spravodajstvo

Izraelský Arab odsúdený za zabitie vojaka je po 40 rokoch väzenia na slobode, dva týždne po jeho bratrancovi

Na slobodu prepustili vo štvrtok — po 40 rokoch väzenia — izraelského Araba odsúdeného v Izraeli za zabitie izraelského vojaka. Jeho prepustenie potvrdilo aj izraelské ministerstvo národnej bezpečnosti, informovala agentúra AFP.

Máhira Júnisa prepustili vo štvrtok ráno z väznice Beerševa v južnom Izraeli. Júnis bol v roku 1983 odsúdený za vraždu izraelského vojaka Avrahama Bromberga, ku ktorej došlo v roku 1980 na okupovaných Golanských výšinách. Trest smrti bol neskôr zmenený na 40 rokov väzenia.

image

Viac ako 90 krajín vyzvalo Izrael, aby zrušil sankcie voči palestínskej samospráve

K jeho prepusteniu došlo dva týždne po tom, ako sa na slobodu dostal jeho bratranec Karim Júnis, ktorý si odpykal rovnaký trest za ten istý trestný čin.

Karima, ktorý po prepustení vyhlásil, že je hrdý na to, čo urobil, vítali stovky oslavujúcich priaznivcov mávajúcich palestínskymi vlajkami.

Úrad ministra národnej bezpečnosti Itamara Ben-Gvira v súvislosti s tým vo štvrtok informoval, že polícia dostala pokyn, aby počas návratu Máhira Júnisa „rázne a odhodlane zakročila proti prejavom teroru a podpory teroru, akých sme boli svedkami minulý týždeň v obci Ara“.

image

Desaťtisíce ľudí v Izraeli protestovali proti Netanjahuovej „vláde hanby“. Ohrozuje podľa nich demokraciu

Vo vyhlásení sa pripomína, že mávanie vlajkami súvisiacimi s terorizmom a „skandovanie, že terorista je hrdina… sú nezákonné“. Polícia preto dostala pokyn, aby takýmto prejavom zabránila, a ak k nim dôjde, aby dav „podporovateľov terorizmu“ okamžite rozohnala.

Júnis je príslušníkom v Izraeli žijúcej arabskej menšiny, z ktorej mnohí sa identifikujú ako Palestínčania.

Bratranci Júnisovci boli najdlhšie väznenými „teroristami“ v Izraeli, dodal spravodajský web i24news.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hnonline.sk/96062174-izraelsky-arab-odsudeny-za-zabitie-vojaka-je-po-40-rokoch-vaezenia-na-slobode-dva-tyzdne-po-jeho-bratrancovi.

Back to top button