Spravodajstvo

Estónsko pošle Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc, celkovo presiahne percento HDP

Estónska vláda dnes schválila ďalší balík vojenskej pomoci Ukrajine na obranu proti Rusku. Kyjev v jeho rámci dostane desiatky húfníc, muníciu, delostrelecké vybavenie či granátomety. Celková výška vojenskej podpory Ukrajine týmto presiahla jedno percento estónskeho hrubého domáceho produktu, informovala verejnoprávna stanica ERR.

„Posielame Ukrajine zbrane, ktoré najviac potrebuje. Ukrajina o túto pomoc požiadala priamo Estónsko,“ uviedla predsedníčka vlády Kaja Kallasová.

image

Krym ako nedotknuté územie? Američania menia postoj, chcú pomôcť Ukrajine s útokmi na anektovaný polostrov

Hodnota balíka predstavuje 113 miliónov eur. Celková vojenská pomoc Estónska Ukrajine sa tým vyšplhala na 370 miliónov eur, čo je viac ako jedno percento estónskeho HDP.

V Estónsku žije približne 1,3 milióna ľudí, v prepočte na obyvateľa patrí táto pobaltská krajina k najväčším podporovateľom Ukrajiny.

„Estónci zo svojej bolestivej histórie vedia, čo sa stane, keď zvíťazí zlo a veľká krajina pohltí menšie,“ povedala Kallasová. „Ak padne Ukrajina, sloboda je ohrozená aj inde vo svete. Tým, že pomáhame Ukrajine brániť jej nezávislosť, bránime právo všetkých krajín na slobodu a demokraciu, vrátane Estónska, „dodala.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hnonline.sk/96062244-estonsko-posle-ukrajine-dalsiu-vojensku-pomoc-celkovo-presiahne-percento-hdp.

Back to top button