Spravodajstvo

Ako veľké výrobné podniky na Slovensku bojujú s vysokými cenami energií?

Veľké firmy bijú na poplach. Varujú, že ak sa urýchlene neprijmú účinné kroky v boji proti vysokým a nepredvídateľným cenám energií, následky budú katastrofálne. Hrozí masívne prepúšťanie a niektorým podnikom, ktoré už teraz balansujú na hrane prežitia, dokonca krach.

Na vývoj situácie zareagovala aj vláda. Minister hospodárstva Karel Hirman vo štvrtok informoval, že štát prefinancuje podnikom žiadajúcim o pomoc za august a september až štyri pätiny z rozdielu ceny plynu a elektriny, ktorú zaplatili nad určený strop. Celková výška dotácie dosiahne takmer 360 miliónov eur. Strop ceny plynu stanovila vláda na 99 eur a elektriny na 199 eur za megawatthodinu.

Výrobné podniky však upozorňujú, že je dôležité prijať koncepčné riešenie, a to ideálne na úrovni celej Európskej únie. V iných krajinách prišli fabrikám na pomoc do takej miery, že naše spoločnosti sa oproti nim ocitli v nevýhode. A nevyhnutná je v prvom rade predvídateľnosť ďalšieho vývoja cien energií minimálne na niekoľko mesiacov dopredu, aby si firmy vedeli nastaviť nákladovú politiku.

Prečítajte si, ako s problémom vysokých a najmä nevyspytateľných cien energií zápasia veľké závody, ktoré na Slovensku zamestnávajú stovky až tisícky pracovníkov.

Firmy znižujú spotrebu

Ťahúňom ťažkého priemyslu na východnom Slovensku sú už tradične oceliarne U. S. Steel Košice. „Tento problém nás zasiahol podobne ako každú inú firmu podnikajúcu v energeticky náročnom priemysle. Museli sme pristúpiť k množstvu opatrení, kde základným cieľom je znížiť náklady vo všeobecnosti, hlavne však v oblasti energií,“ uviedol pre HN Ján Bača, hovorca U. S. Steel Košice.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Automaticky prebrané zo zdroja: https://hnonline.sk/focus/ekonomika/96054244-ako-velke-vyrobne-podniky-na-slovensku-bojuju-s-vysokymi-cenami-energii.

Back to top button